Yemek ya da Yememek

Yemek ya da Yememek

OP. DR. YUNUS DOĞANGöbek yuvarlanır ve mide guruldar

Bahar geliyor ve İstanbul'da plastik cerrah araştırıyorsanız, Müslümanların Ramazan ayının yeni başladığının farkında olabilirsiniz. Bir ay süren bu tatil, gün boyunca tutulan oruçla sembolize edilen cömertlik ve özveriye odaklanıyor. Bir Müslüman'ın coğrafi konumuna bağlı olarak, gün ışığı 16 saate kadar sürebilir ve bu da onları aralıklı oruç olarak bilinen oruca maruz bırakır.

Bu oruç, ruhani disiplini ve daha az şanslı olanlara karşı empatiyi sembolize edebilir, ancak oruç sadece dini amaçlar için değildir. Healthline.com'a göre, oruç tutmanın sağlık açısından bilimsel temelli faydaları vardır:

 • Kan şekeri seviyesini düşürür ve insülin direncini kontrol eder
 • Enflamasyonla savaşır
 • Kalp sağlığını iyileştirir
 • Beyin bozukluklarını önler
 • Kalorileri sınırlandırarak VE metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur
 • Büyüme hormonlarını artırır
 • Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir
 • Kanseri önleyebilir ve kemoterapinin faydalarını artırabilir
Estetik ameliyatınızdan sonra doğru beslenme ile hızlı bir iyileşme sağlamanız konusunda size tavsiyelerde bulunduğumuz zamanı hatırlıyor musunuz? Ardından, uzun vadeli oyununuzun yeni vücudunuzu en iyi çalışma koşullarında tutmak için doğru yakıtı içermesi gerektiğini söylemiştik. Son olarak, mükemmel yenilebilir yiyeceklerin ayrıntılı bir listesiyle son oyununuzu nasıl destekleyeceğinizi açıkladık.

Ama belki de düşündüğünüz kadar çok yemenize gerek yoktur. Oruç tutarken estetik ameliyattan sonra düzgün bir şekilde iyileşebilir misiniz? Yoksa tüm yoğun besin içerik önerilerimizle masayı kurmakla hata mı ettik? Hidrasyon için sadece biraz suya mı ihtiyacınız var? Farklı oruç yöntemleri ve bunların sizi güçlendirip güçlendirmeyeceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Nasıl oruç tutulur

Oruç tutmanın birçok farklı yolu vardır. Doktorunuza, kişisel antrenörünüze ve her sabah evinizin önünden koşarak geçen komşunuza sorabilirsiniz; her birinin "en iyi" yöntem hakkında farklı bir fikri vardır. Mindbodygreen'in birkaç farklı tekniği tanımlayan ve her birinin faydalarını ve dezavantajlarını sunan harika bir makalesi var. Yukarıda bahsedilen aralıklı oruç tutmaya ek olarak, aşağıdakiler de vardır:

 • Sirkadiyen oruç (sirkadiyen ritim), öğünlerinizin Dünya gibi olduğu ve güneşin etrafında döndüğü bir oruçtur. Güneş doğduğunda ve vücudunuzun kortizol seviyesi yüksek olduğunda yemek yersiniz. Gün ilerledikçe kortizol düşer ve melatonin devreye girer. Vücudunuz daha az yiyeceğe ihtiyaç duyar ve akşam 7'ye kadar yemek yemeyi kesinlikle bırakmanız gerekir.
 • Alternatif gün orucu (ADF) veya modifiye ADF, gün aşırı oruç tutarsınız. Bu tekniğe bağlılığın farklı dereceleri vardır: bazı oruç tutanlar 36 saatlik katı bir süre boyunca sıfır kalori alırken, diğerleri ADF'lerini değiştirir ve "oruç" günlerinde kalorilerini yaklaşık 500 ile sınırlar.
 • 5:2, haftanın beş günü düzenli beslenip diğer iki gün kalori alımını 500-600 kalori ile kısıtlamak. Su ve sade kahve genellikle açlık zamanlarında vücudunuza koyabileceğiniz tek kabul edilebilir şeylerdir.
Süreye göre tanımlanan oruçlara ek olarak, diyetinizin belirli yönlerini kısıtlamanın çeşitli yolları da vardır, örneğin kesinlikle meyve suyu veya su orucu gibi. Büyük bir bardak su doldurun ve hangi tür oruçla ilgilendiğinize karar vermeden önce tüm seçenekleri araştırmak için oturun.

Ne zaman oruç tutmalı (ya da tutmamalı mı)

Uluslararası alanda tanınan Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, 18 yaşından küçük çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, insüline bağımlı tip1 diyabet hastaları ve yeme bozukluğu geçmişi olan kişiler de dahil olmak üzere hiçbir koşulda oruç tutmaması gereken dört grup insan belirlemiştir. Ameliyat sonrası hastaların bu sorumluluk reddine dahil olmadığını unutmayın.

Estetik ameliyattan çıkan bir hastanın yapması gereken ilk şey doktoruyla oruç hakkında konuşmaktır. Güvenli ve etkili bir şekilde oruç tutma kabiliyetiniz, genel sağlığınız ve bireysel durumunuza göre belirlenecektir. Doktorunuza neden oruç tutmayı düşündüğünüzü açıklayın ve açık fikirli olun.

Ameliyat sonrası durumunuzda, enflamasyondan (şişlik) alabileceğiniz herhangi bir rahatlama memnuniyetle karşılanacaktır. Laboratuvar ortamında test edilen hayvanlardan elde edilen bazı veriler de orucun genel doku sağlığını ve iyileşmeyi iyileştirdiğini göstermektedir. bokdoc.com'un önerdiği gibi, oruç bağışıklık sisteminizi geliştirebilir, bu da enfeksiyonlarla savaşmanıza ve iyileşmeyi desteklemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca otofajiyi (vücudunuzun hasarlı veya istenmeyen hücreleri otomatik olarak ortadan kaldırdığı süreç) teşvik ederek iyileşmeyi daha da destekler. Hidrasyon dokularınızı canlandırır ve yemek yemeseniz bile su içmeye devam ettiğiniz sürece oruç sırasında bir sorun teşkil etmez.

Öte yandan, oruç tutarken, vücudunuzu kendini onarmak için ihtiyaç duyduğu besin ve vitaminler açısından tehlikeli bir eksikliğe sokabilirsiniz. Ayrıca bokdoc.com , oruç tutarak yaraların iyileşmesini geciktirebileceğinizi iddia ediyor, ancak bu web sitesi herhangi bir resmi çalışmadan alıntı yapmıyor.

Son dikiş

Plastik cerrahi yolculuğunuzun neresinde olduğunuza bağlı olarak, her şey ve herhangi bir şey için çelişkili tavsiye ve öneriler duymuş olabilirsiniz: genişletilmiş bir karın germe işlemini kapatmak için kaç dikiş gerektiği, BBL'niz (Brezilya tipi popo kaldırma) için en iyi kompresyon giysisi ve yastık türü, meme küçültme işleminizden sonra ne zaman egzersiz yapmaya başlayabileceğiniz... her cerrahın kendi görüşü ve deneyimi vardır.

Aynı şekilde, estetik ameliyatınızdan sonra oruç tutmayı denemeniz gerekip gerekmediği konusunda da net bir yönlendirme yoktur. Faydalarını takdir edebiliyorsanız ve kalori alımınızı nasıl yöneteceğinizi anlıyorsanız, cerrahınız faydalarını kabul ettiği sürece iyileşmenizi hızlandırmak için oruç tutmayı düşünün. Sadece, yiyebildiğiniz zaman tüm o iyi gıdaları tükettiğinizden emin olun. Birazcık oruç tutmak sonsuza dek sürecek sonuçları etkileyebilir.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself