JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek meme dokularında meydana gelen büyümeye tıp dilinde jinekomasti denilmektedir. Birçok erkek için sorun yaratan bu sorunu ekiplerimiz ile görüşerek cerrahi operasyon dahilinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Kadınlar için olduğu kadar erkekler için de birçok estetik operasyon işlemi uyguluyoruz. Dilediğiniz operasyon hakkında en doğru bilgiyi alabilmek için iletişim numaralarımız üzerinden bizimle görüşebilirsiniz.

Erkekler için merak edilen konulardan birisi jinekomasti işlemidir. Siz de fiziksel görümümüzü değiştirmek ve sizi rahatsız eden meme dokularınızdan kurtulmak istiyorsanız uzman doktorumuz ile görüşerek tedavi sürecini planlayabilirsiniz. Yapılan işlemlerin öncesinde ve sonrasında tüm adımlar hakkında bilgilendirilirsiniz.

Jinekomasti kısaca; erkek meme dokularının kadın memelerine benzer bir yapı kazanması durumudur. Halk dilinde “erkek meme büyümesi” olarak da adlandırılır.

Bu durum genellikle ergenlik dönemindeki genç erkeklerde karşılaştığımız bir durumdur. Bunun asıl sebebi ise bu yaşlarda alınan kontrolsüz kilolardır. Kilo alımı ile birlikte erkek memelerinde de büyüme meydana gelmektedir.

Bu durum özgüven kaybına neden olabileceği gibi kişinin kendisine karşı pozitif bakış açısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden bir an önce gerekli tedaviye başvurmalısınız.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Genç erkeklerde görülen jinekomasti için birçok neden sayabiliriz. Belli başlı nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sporcuların kullandığı Anabolik steroid denilen kas geliştirici protein tozları en büyük sebeplerden birisidir. Bu tozlar meme gelişimini destekleyen tarzda ürünlerdir.
 • Diğer bir sebep ise tiroit, böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalıklarıdır.
 • Klinefelter isimli genetik hastalıklar da meme büyümesine neden olan etkenlerden birisidir.
 • Mide koruyucu ilaçların düzenli kullanımı da sık görülen sebeplerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.


Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkla ilgili merak edilenlerden birisi belirtilerin neler olduğudur. Eğer aşağıda sayacağımız belirtileri sıklıkla gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden uzman hekimlerimiz ile görüşmelisiniz.

Jinekomastinin sık görülen belirtileri:

 • Memelerde şişkinlik,
 • Göğüs bölgesinde ağrı,
 • Memelerde görülen hassasiyet,
 • İki ya da tek meme ucundan sıvı gelmesi şeklindedir.


Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman hekimlerimizin elle yaptığı muayene ile jinekomasti teşhisini hızlıca koyabiliyoruz. Hastalarımıza yapılan elle muayene sırasında ele ceviz büyüklüğünde, sert bir kitle görülür.

Bu durumu daha net doğrulamak için sonrasında hastalarımıza USG yapıyoruz. Bu yöntemler sonrasında eğer hastamıza jinekomasti teşhisi koyduysak, tedavi planlama aşamasına geçiyoruz.

Erken teşhis ile hastalığınızın ilerlemesini kolayca önleyebilirsiniz. Bunun için iletişim numaralarımız üzerinden hemen şimdi randevu oluşturabilirsiniz. Unutmayın, sağlığınız her şeyden önemlidir.

Jinekomasti’de Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Jinekomasti tedavisine başlanmadan önce hastalarımızda bu hastalığa sebep olan etkenleri araştırıyoruz. Sizler de böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız Endokrinoloji uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Hastalığın tedavisi için öncelikle jinemokastinin tipini belirliyoruz. Örneğin; ergen hastalarımızda Nydick sınıflandırmasını kullanarak tedaviye verdikleri yanıtı ölçebiliyoruz.

Burada önemli olan nokta hastamızın grandüler dokusunun boyutudur. Disk çapı 4 cm’den küçük ise hastamızı bilgilendiriyor ve meme büyümesinin kendiliğinden geçmesini bekliyoruz.

Hastamızda bulunan diskin çapı 4-6 cm aralığında ise bu durumda medikal tedaviye geçiyoruz. Disk çağı 6 cm’den büyük ise bu durumda yapmamız gereken tek işlem cerrahi müdahale olmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatımızı 3 farklı şekilde gerçekleştiriyoruz. Yapılacak yöntem hastamızın ve hastalığın durumuna göre belirliyor, sonrasında tedavi aşamasına geçiyoruz.

Jinekomasti operasyonu için uyguladığımız yöntemler şunlardır:

 • İzsiz Jinekomast Operasyonu: Bu yöntem tıp dilinde Liposuction olarak adlandırılır. Bu işlemde yağ dokusunun tamamını alıyor ve meme dokusunu parçalıyoruz. Meme bezinden 5 mm’lik açılan delikten PULL-THROUGH tekniğini kullanarak meme dokusunu çıkarıyoruz. Bazı hastalarımızda sadece bu işlem yeterli olmaktadır.
 • Kesi ile Jinekomast Operasyonu: Bu yöntemi uygularken meme başının kahverengi kısmında ay şeklinde bir kesi açıyor ve fazla olan dokuyu buradan çıkarıyoruz.
 • Liposuction ve Kesi Operasyonu: Bu işlemde hastalarımızı muayene ediyor ve hastalıklarının evresini saptıyoruz. Jinekomast tipine göre(Glandüler, karışık ve lipomatöz) tedavi aşamasına geçiyoruz.


Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomast ameliyatı sonrası hastalarımızın dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunur. Bu önemli noktalara uyarak iyileşme sürecinizi başarılı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Ameliyattan 4 saat sonra yemek yiyebilir ve su içebilirsiniz.
 • Operasyon sonrası hastanede yatmanıza gerek yoktur. Aynı akşam taburcu olabilirsiniz.
 • Operasyon sonrası kontrole gelene kadar korse kullanımı yapmalısınız.
 • Ameliyattan 3-4 gün sonra duş alıp pansuman için kontrole gelebilirsiniz.
 • Kontrol sonrasında normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Yürüyüşler yapmaya başlayabilir, hafif ağır olan eşyaları kaldırabilirsiniz.
 • Ameliyattan 3 hafta sonra korsenizi çıkarabilirsiniz.
 • Operasyondan 1 ay sonra denize girmeye başlayabilirsiniz.
 • Tedaviden 6 ay sonra tüm yaralarınız iyileşmiş olacaktır.


Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?
Hastalıkla ilgili belirli kişiler risk altındadır. Jinekosmasti riski altında olan kişiler şunlardır:

 • Ergen yaştaki genç erkekler,
 • Yaşlı erkekler,
 • Spor yaparken Anabolik steroid vb. kas geliştirici protein tozu kullananlar,
 • Günlük olarak mide koruyucu kullananlar,
 • Klinefelter sendorumuna yakalananlar,
 • Karaciğer, böbrek ve tiroid hastalığı olan kişilerin jinekomastiye yakalanma ihtimali daha yüksektir.


Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi?
Çoğu hastamız tarafından bu soru merak edilse de cevabını maalesef olumsuzdur. Jinekomast için tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Ameliyatsız bir seçenek mümkün değildir. Bu gibi yollara başvurmanız zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Jinekomasti İlerler Mi?
Jinekomast için hastalarımızın kafasından birçok soru işareti olduğunun farkındayız. Bunlardan birisi de ameliyat sonrası hastalık ilerler mi sorusudur.

Sizi rahatsız eden bir meme büyümesi sorununuz varsa ameliyat ile bunu çözebilirsiniz. Ameliyat sonrası meme büyümesi durur ve ilerlemez.

Elbette hastalarımızın ameliyat sonrası özellikle kilo alıp verme konusunda dikkat etmesi gereklidir. Eğer tedavi sonrası fazla kilo alırsanız memenizde bir miktar büyüme meydana gelebilir.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Bazı hastalarımız maalesef meme büyümesini bir sorun olarak görmemektedir. Bunun geçici olduğunu düşünen hastalarımız görünümlerinden rahatsız bir şekilde hayatlarına devam etmektedir.

Bu durumu önemsememeniz halinde meme büyümesi sorununuz büyük bir hızla devam edecektir. Her hastalıkta olduğu gibi jinekomasti’nin rahatsızlığında da erken tedavi büyük bir öneme sahiptir.

Hastanemize gelerek muayene olduktan sonra uzmanlarımızın önerdiği tedavi yöntemi ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Sağlık sorunlarının hiçbirisi utanılacak ya da çekinilecek durumlar değildir. Aksine kişinin bu durumda kendi görünümünün farkında olması ve tedaviye yönelik hareket etmesi oldukça önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor Mu?
Jinekomast sık tercih edilen estetik operasyonlardan birisidir. Ama bilindiği üzere ülkemizde estetik operasyonlar SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Aynı şekilde özel sigorta ile de estetik operasyon yaptırmak mümkün değildir. Hastanemizden randevu alarak öncelikle muayene olabilir ve sonrasında hızlı bir şekilde tedavi sürecine girerek jinekomast operasyonunu yaptırabilirsiniz.

Jinekomasti Fiyatları 2024

Tedavi ile ilgili en iyi fiyat aralığını almak için mutlaka muayene olmalısınız. Jinekomasti fiyatları hastalığınızın boyutu, uygulanacak yöntem ve tedaviye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Öncelikle uzmanlarımızdan randevu almalı, sonrasında muayene için hastanemize gelmelisiniz.

Bu işlemler sonucunda en doğru tedavi yöntemini saptayarak, kısa sürede tedavi işlemlerini başlatıyoruz. Bu sayede hastalığınızın evresini, uygulanacak cerrahi işlemler süreçlerini, tedavi öncesi ve sonrasını, ayrıca fiyatlandırmaları kapsamlı bir şekilde uzman doktorumuzdan öğrenebilirsiniz. Jinekomasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.