Burun Estetiği

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI(RINOPLASTI)

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, buruna daha biçimli ve daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla uygulanır. Burunun şeklini biçimli hal getirmek için uygulanan rinoplasti, olumlu sonuçlar verir. Estetik burun ameliyatları, günümüzde en fazla yapılan kozmetik ameliyat türleri arasında yer alır. Olumlu sonuçları açısından kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

Estetik açıdan ön planda yer alan burun şeklini, operasyonla ideal hale getirmeye rinoplasti adı verilmektedir. İşlem esnasında solunum ve koku alma gibi fonksiyonlar korunmaktadır. Burun estetiği, estetik yönden olduğu kadar fonksiyonel yönden de istenilen başarı oranını vermektedir. Ameliyat sonrasında burundan daha rahat nefes alabilmeniz için ameliyat öncesinde:

 • Burun içi eğikliğin giderilmesi,
 • Burun eti büyüme problemi varsa önlem alınması,
 • Sinüzit gibi problemlerin kontrol altına alınması gibi işlemler yapılmaktadır.


Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarında, farklı cerrahi teknikler uygulamaktayız. Cerrahi işlem türünehasta ile yaptığımız görüşmeler ve gerekli tetkikler sonrasında kara veririz. Burnun doku özelliklerinin yanında, hastanın ameliyattan olan beklentisi de cerrahi işlemin uygulanışı üzerinde etkilidir. Sinüzit sorununa sahip olan hastalarda, operasyon öncesi farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Burun içi et büyümesi sorunu, cerrahi işlemin hangi aşamalarla uygulanacağı hakkında ön bilgi verir.

Estetik burun ameliyatları, özel bir durum bulunmaması halinde genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresini, yapacağımız müdahalenin içeriğinde yer alan teknikler belirler. Yaklaşık olarak 1,5 ya da 2,5 saat içerisinde işlem tamamlanır. Daha önce burun ameliyatı geçirmiş kişilerde, bu süre daha uzun olabilmektedir.

Kaburgadan kıkırdak parçası alınması gereken durumlarda da ameliyat süresinin uzaması söz konusudur. Ameliyat süresi uzun olmakla birlikte, operasyonun yapılış süreci oldukça kolaydır. Yapılan cerrahi operasyonların başarıya ulaşması, hekimin tavsiyelerini net bir şekilde uygulamanızla yakından ilgilidir.

Burun Estetik Kimlere Uygulanır?

Rinoplasti, burun şeklini değiştirmek ve mevcut bozuklukları düzeltmek amacıyla uygulanır. İşlemin yaygın olarak kullanılan ismi, burun estetiği ameliyatı olarak bilinir. Cerrahi bir operasyon olan rinoplasti, uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

 • Burun estetiği ameliyatı, yaralanma sonrasında deforme oluşan burun çevresinde uygulanır.
 • Doğum kusuru olan burun şekli bozukluklarında, burnun fiziksel görünümünü düzeltmek için tercih edebilirsiniz.
 • Bazı solunum güçlüklerine sebep olan burun şekli bozuklukları, uygun operasyonlarla düzeltilmelidir.


Doğru teşhis ve tedaviler sonucunda, burun estetik bir görünüme kavuşur.

Burun estetiği ameliyatı:

 • Estetik kaygıları olan kişiler,
 • Burun çevresinde fonksiyonel bozukluğu olanlar,
 • Nefes alma güçlüğü çeken kişiler için uygulanabilmektedir.


Burun Estetik Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti işlemi, burun şeklini değiştirmek amacıyla uygulanmaktadır. Burun çevresinde yer alan mevcut bozuklukları, bu işlemle kolay şekilde gidermekteyiz. Burun estetiği ameliyatının, bir ay öncesinde:

 • Balık yağı ve keten tohumu,
 • Omega 3 içeren besin türleri,
 • Gingseng ve sarımsak,
 • Karışık bitki çayları,
 • Süt ve gaz yapıcı diğer maddelerin tüketimini kesmelisiniz.


Ameliyattan bir gün öncesinde duş almanız ve yüzünüzü antibakteriyel içeriğe sahip bir sabunla yıkamanız gerekir.

Burun Estetik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında yapılan pansumanlar, ameliyattan yedi gün sonrasına kadar yerinde kalır. Hekiminiz bu aşamada koruma ve destek amacıyla burnunuza atel bantlar. Ateli bir hafta boyunca çıkartmamalısınız.

Ameliyattan sonra hastanın, oluşabilecek kanama ve şişmeyi en aza düşürmek için başını göğüs kısmından yüksekte tutması gerekir. Bu pozisyonda dinlenmek, ameliyat sonrasında oluşabilecek sorunları en aza indirir. Burunda oluşan şişlikler, ameliyat sonrası yerleştirilen atelden dolayı burnu tıkayabilir. Bunu önlemek adına, hekiminizin anlattığı pozisyonda istirahat etmelisiniz.

Ameliyatın uygulanmasından birkaç gün sonra, hafif bir kanama olabilir. Birkaç gün sürebilen kanamalar, oldukça normaldir. Oluşan drenajı önlemek amacıyla, burun altına gazlı bir bez parçası tutturulmalıdır. Kullanılan drenajın oldukça sıkı bir yapıya sahip olması gerekir. Hekiminiz gerekli önlemleri, işlem öncesi ve sonrası sizinle paylaşır.

Burun Estetik Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları birkaç farklı şekilde olabilmektedir. Hastanın ihtiyacı çevresinde operasyona karar veririz. Uyguladığımız tekniğe göre kapalı ya da açık şekilde operasyonu gerçekleştirebiliriz. Rinoplasti çeşitlerini, genel olarak:

 • Kapalı şekilde uygulanan burun ameliyatı,
 • Açık burun ameliyatı,
 • Endoskopik cerrahi işlem,
 • Dinamik burun ameliyatı,
 • 3 boyutlu ameliyat,
 • Tamponsuz uygulanan operasyonlar şeklinde sıralayabiliriz.


Hastanın genel durumuna uygun olarak, bu operasyonlardan birisi tercih edilmektedir. Hekimler arasında en çok tercih edilen yöntem, açık ve kapalı burun estetik ameliyatı olarak öne çıkar. Özellikle burun ucuna yapacağımız cerrahi işlemlerde, kapalı rinoplasti yöntemini tercih etmekteyiz. Kıkırdaklara uygulayacağımız cerrahi işlemlerde ise açık rinoplasti tekniğini kullanırız. Açık rinoplasti işlemlerinde, genellikle hafif bir iz kalma ihtimali vardır.

Burun Estetik Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetik operasyonlarını:

 • Kemer görünümünü gidermek,
 • Burun düşüklüğünü düzeltmek,
 • Burun ve alın arasındaki açıklığın düzeltilmesi,
 • Burnun genişliğinin ideal boyuta getirilmesi,
 • Burun kırılmasında oluşan deformasyonların giderilmesi,
 • Burnu büyütme ya da küçültme,
 • Burundaki asimetrik sorunların giderilmesi gibi durumlarda uygulamaktayız.


Estetik Sonrası Hastada Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişlik Olur Mu?
Rinoplasti işlemi sonrası, genellikle ağrının yaygın olarak hissedildiği görüşü hakimdir. Amam hastalarda, genellikle ağrı hissinin olmadığına şahit olursubuz. Dışarıdan şişlik ya da morluk görülse bile, hasta herhangi bir acı hissetmez.

Uyguladığımız işlem sonrasında, aynadaki görüntünüz ya da uygulanan tampon sizi rahatsız edebilir. Yaklaşık 1 hafta içinde, tüm sorunlar ortadan kalkar.

Rinoplasti sonrasında, iki ayrı etkili ağrı kesici kullanmanızı önermekteyiz. İlaçlarını düzenli olarak kullanan hastalarda, şikayet genellikle hiç görülmez. İlaçları kullanmanız, şişkinliklerin azaltılmasında da etkilidir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?
Burun çevresinde yapılan operasyonlarda, sıklıkla tampon kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni, ameliyat yapılan bölgede kan pıhtısı birikmesi ve bunun sonucunda burun şişme riskinin bulunmasıdır. Uygulanan özel tekniklerle tampon kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Ameliyat sırasında, uzman hekiminizin yaptığı işlemlerle tampon kullanımı ortadan kalkar.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?
Rinoplasti operasyonunda, iyileşme süresi operasyon çeşidine göre değişiklik gösterir. Genellikle 4 ya da 6 saat içerisinde hasta ayağa kalkıp dolaşmaya başlar. 6 saatin dolmasının ardından, hastada bulantı ve kusma gibi şikayetler yoksa rahatlıkla yemek yemeye başlar.

Genellikle operasyon sonrasında, hastalar 1 gün içinde taburcu olurlar. Bazı özel durumlarda, hekiminiz 1 gün boyunca müşahede altında tutulmanızı önerir. Bu durumda, bir gece gözlem altında tutulmakta, ertesi gün taburcu edilmektedir.

Estetik ameliyat sonrası, burnunuza gerekli durumlarda tampon yerleştirilmektedir. Uzman hekimimiz tarafından yerleştirilen tamponlar, 1 ya da 2 gün sonra çıkarılmaktadır. Burun sırtına yerleştirdiğimiz tamponlarda, bu süre 1 haftaya kadar çıkar.

Burun estetik ameliyatı sonrası, yaklaşık 10 gün içinde hasta normal yaşantısına geri döner.

Burun Estetik Yaş Sınırı Var Mıdır?
Burun estetik ameliyatında farklı yaş sınırları görebilirsiniz. Estetik amaçlı uygulanan burun ameliyatında yaş sınırı genellikle kadınlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaşlarıdır. Burun estetiği hakkında en doğru kararı alabilmeniz adına, dilediğiniz zaman uzman hekimimizle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Rinoplasti fiyatları, yapılan ameliyatın içeriğine ve çeşidine göre farklılık gösterir. Rinoplasti uygulaması öncesinde gerekli tetkikleri yaparız. Ardından hastaya en uygun işleme karar veririz. Cerrahi işlem sonrasında oluşabilecek riskler, tedavi sürecinin daha uzun olmasına etki eder.

Uzman hekiminizle yapacağınız görüşme sonrası, operasyon ücretinin ne kadar olacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Burun estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.