Burun Dolgusu

BURUN DOLGUSU

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, burnun ameliyatsız şekilde estetik hale getirilmesi işlemidir. Gelişen teknolojiyle burun yapısı ile ilgili çalışmalar da hızlanmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde, ameliyatsız operasyonlar ön plana çıkmıştır.

Kullandığımız dolgu materyaller yardımıyla burnunuza estetik bir görünüm kazandırmaktayız. Burun sırtınızdaki eğrilikler ya da burun ucu kaldırma işlemi oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Operasyon genel anlamda ağrısız ve acısız bir işlemdir. Burun dolgusu işlemi öncesinde, burun çevresine lokal anestezi işlemi uygulamaktayız. Bu alana sürdüğümüz krem, ağrı ve acı eşiğinizi de düşürecektir. 15- 20 dakika beklettikten sonra, antiseptik solüsyon yardımıyla dezenfekte etme işlemine geçiş yaparız.

Burun bölgesine uygun olarak geliştirdiğimiz dolguyu, derinizin altına enjekte etmekteyiz. Bu şekilde burun ucu kalkar, burun sırtındaki eğrilikler de gider. İşlem ortalama olarak 15 ile 30 dakika arasında sürer. İşlem sonrasında kısa süre içinde günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Burun Dolgusunu Kimler Yapmalı?

Operasyon için en uygun adayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burnunda hafif şekilde kemer bulunan kişiler,
  • Burnunda eğrilik bulunanlar burun dolgusu işlemini rahatlıkla tercih edebilirler.


Operasyon, 16 yaşından itibaren, dileyen herkese uygulanabilmektedir. Tedavi sırasında hasta oturur ya da yatarak yan tarafına döner. Burnu alkollü bir çözeltiyle temizleriz. İşlem esnasında ağrı eşiğinin düşürülmesi adına ağrı kesici kremler kullanırız.

Burun Dolgu Kimlere Yapılmaz?

Dolgu işlemi, 16 yaşın altında yer alan çocuklara uygulanmamaktadır. Bu yaşın üstündeki herkes ameliyatsız burun dolgusu işleminden faydalanmaktadır. Bu ameliyat hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmayan kişiler de dolgu işlemini yaptırmamalıdır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle anestezi alamıyorsanız operasyon tam size göredir. Anestezi altına alınmadığınızdan operasyon öncesi ve sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. İşlem sırasında herhangi bir cerrahi müdahale de uygulanmamaktadır.

Bu şekilde yaşanabilecek riskler ve yan etkiler de en aza indirilmiş olur. Burun çevrenizdeki görünümü düzeltmek anlamında, operasyon sonuçları sizi oldukça memnun edecektir. İşlem basit enjeksiyon yöntemlerinden oluştuğundan ağrı ve acı gibi şikayetler de en aza iner. Cerrahi işlemlerden daha uygun bir içeriğe sahiptir.

Burun Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat gibi cerrahi müdahale gerektiren bir işlem olmadığından dolayı, uygulama sonrasında acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Dolgu işleminin hemen ardından günlük yaşama geri dönebilirsiniz.

Morluk ve şişlik gibi herhangi bir semptomla karşılaşmazsınız. Evde kalma zorunluluğunuz ya da iyileşme süreniz de bulunmaz. Bir süre burnunuzda hafif bir kızarıklık olur. Kızarıklık yaklaşık 1 saat içinde geçer.

En iyi etki, operasyondan 3 gün sonra görülmektedir. Bu süre boyunca burnunuzu olası darbelerden korumalısınız. Bir süre makyaj yapmamanız da burnunuzun daha kolay ve hızlı şekil almasını sağlar.

Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

İşlem cerrahi bir operasyon olmadığından, etkisi de uzun süreli olmaz. İşlem sonucunda ömür boyu kalıcı sonuçlar beklememelisiniz. Kullanılan dolgu maddesinin içeriğine bağlı olarak, operasyonun etkisi, 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir. Her bünye farklı cevaplar verdiğinden, kalıcılık oranı da buna bağlı olarak değişir. Bu süre sonunda, dilerseniz işlemi yeniden uygulatabilirsiniz. Burun yapınıza bağlı olarak, burun dolgusu işleminin sıklığına da karar verebilirsiniz.

Burun Dolgu Kalıcı Mıdır?

Ağrısız ve acısız bir işlem olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Bununla birlikte, yapılan işlem sonrasında günlük yaşama dönüş hızlıdır. Ancak burun dolgusu’nun işlemi kalıcı değildir. Kişilerin 2 yıl aradan sonra yeniden aynı işlemi yaptırması gerekir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir?

Operasyon oldukça başarılıdır ve kısa sürmesi nedeniyle geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir. Operasyon sonrasında hızlı şekilde günlük yaşama geri dönmeniz de tercih edilme oranını arttırmaktadır. Bunun yanında operasyonun bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cerrahi operasyona göre daha kısa süreli bir etkiye sahip olduğundan, belli aralıklarla tekrar edilmelidir.
  • Bu teknikle burun küçültme yapılamamaktadır.
  • Yüksek tümsekli burnunuz varsa istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.


Burun Dolgusunun Yan Etkisi Var Mıdır?
Operasyon enjeksiyonla gerçekleşir. Bu açıdan hafif morluk ve kızarıklık dışında herhangi bir etkisi görülmez. Kullanılan hyalüronik asit sayesinde dolgular vücuda kolay şekilde uyum sağlar. Bu madde vücudumuzda doğal olarak bulunduğundan, herhangi bir yan etkiyle karşılaşma ihtimaliniz de bulunmaz.

Ameliyat ya da genel anestezi içermediğinden, operasyonun yan etkisi ve riskleri bulunmaz. Ağrısız bir şekilde 10 dakika içinde sona erer.

Burun Dolgusunun Ortalama Kalıcılığı Ne Kadar?
Kişiler, burun dolgusunu kalıcılığından ziyade anestezi ve ameliyat içermediğinden dolayı tercih eder. Anesteziye alerjisi olan kişiler için oldukça uygundur. İşlem sonrası kalıcılığı incelendiğinde, yaklaşık olarak 2 yıl kalıcı olduğunu görebilirsiniz. 2 yılın sonunda, dilerseniz yeniden aynı işlemi uygulatmak için yardım alabilirsiniz.

Burun Dolgu İçin Bilinmesi Gereken Temel Prensipler Nelerdir?
İşlem sırasında herhangi bir ameliyat ya da anestezi uygulanmamaktadır. Elde edilen sonuçlar, kısa sürelidir. Bu süre sonunda geçer. İşlem süresi yaklaşık 10 ile 15 dakika arasında değişir. İşlem sonrasında herhangi bir yan etki bulunmaz. İyileşme süresi de yoktur.

Burun Dolguları İle Hangi Sonuçlar Elde Edilemez?
Bu işlemle elde edebileceğiniz sonuçlar sınırlıdır. Burun dolgusu’nun işleminde, burun küçültme ya da eğrilik giderme gibi işlemler uygulanmamaktadır. Bu gibi durumlar için tek başına yeterli gelmez. Ekstra tedavi yöntemlerinden faydalanmanız gerekir.

Burun Dolgu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Mü?
Cerrahi müdahale gerçekleşmeden yapılan burun dolgusunda yapabileceğimiz müdahaleler sınırlıdır. Burun estetiği için yapılan tüm işlemler, bu operasyon dahilinde uygulanamaz. Bu konu hakkında daha net bilgi almak isterseniz dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Ucu Dolgusu Sonrası Kaşınırsa Ne Olur?
Yapılan müdahale sonrasında, burun ucunun kaşınması normaldir. Ancak ilk 24 saat boyunca kesinlikle burun ucunuzu kaşımamalısınız. Bunun yanında ovuşturmanız da burun ucunuza zarar verecektir. Bu müdahalelerden kaçınarak başarılı bir operasyon sonrası süreci geçirebilirsiniz.

Burun Ucu Dolgusu Sonrası Ne Zaman Duş Alınır?
Cerrahi bir operasyon olmadığından burun ucu ameliyatı sonrasında çok fazla risk bulunmaz. Duş almak isteyen kişiler, operasyondan bir gün sonra duş alabilmektedir. Bunun yanında sıcak duş almak isteyen kişilerin, yaklaşık 1 hafta boyunca beklemesi gerekir. Sıcak su, burun yapınızı yumuşatır ve olumsuz etkiler.

Burun Ucu Dolgusu Sonrası Spor Yapabilir Miyim?
Cerrahi bir operasyon olmasa da burun dolgu sonrasında bazı aktivitelerden uzak durmalısınız. Günlük yaşamınızı çok fazla kısıtlayan bir ameliyat içermez. Bununla birlikte, ilk 24 saat boyunca herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmamalısınız. Bu sürenin ardından hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. İlk üç gün boyunca yoğun tüm aktivitelerden kaçınmalısınız.

Burun Ucu Dolgusu Sonrası Kullanmamam Gereken İlaçlar Nelerdir?
Kullanabileceğiniz ilaçlar konusunda uzman hekimimizin tavsiyelerini dikkate almalısınız. Doktorunuzun reçete etmediği hiçbir ilacı bu süreçte kullanmamalısınız. Özellikle ibuprofen içerikli ağrı kesiciler, operasyon sonrasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar da kullanmamanız gereken ürünler arasında yer alır.

Burun Dolgusu Fiyatları 2024

Burun çevresinde yapılan estetik operasyonlar, yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Burun dolgusu fiyatları hakkında en net bilgiler için bize ulaşabilirsiniz. Burun dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.