Yağ çiğnemek

Yağ çiğnemek

OP. DR. YUNUS DOĞAN

VKİ ne anlama geliyor ve benim için ne ifade ediyor?

VKİ, "Vücut Kitle İndeksi" anlamına gelir ve boyunuza bağlı olarak sağlıklı bir vücut ağırlığına yaklaşmak için yaygın olarak tanınan - ve incelenen - bir yöntemdir. Herkes için her zaman %100 doğru sonuç vermediği için, VKİ'niz boy ve kilonuzun girmesi gereken iyi bir aralığı bulmanın sadece bir yoludur.

VKİ'nizi hesaplamak için kilogram (kg) cinsinden ağırlığınızı metre kare (m2) cinsinden boyunuza bölersiniz. Matematikle aranız iyi değilse Calculator Soup'un evrensel VKİ hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

VKİ'nizi öğrendikten sonra, hangi noktada olduğunuzu görmek için aşağıdaki tabloya başvurabilirsiniz:
  • 18,5'in altında - zayıf
  • 18,5 ile 24,9 arasında - sağlıklı kilo
  • 25 ile 29,9 arasında - aşırı kilolu
  • 30 üstü - obez


Dünya çapında üç kaynak, VKİ'nizi anlamak için aynı ölçütleri belirtmiştir. (Daha fazla referans için Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Avustralya Sağlık Bakanlığı'na göz atabilirsiniz. Calculator Soup'un kriterleri biraz daha rahattır, yani daha ağır olabilirsiniz ancak kendinize diğer web sitelerinin önerdiği kadar sağlıksız olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, tavsiyesi için bir tıp uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Sonuç canınızı sıktıysa,

VKİ sadece iki veri kaynağına dayandığından, etnik kökeniniz veya gerçek genel fitness seviyeniz gibi diğer faktörleri dikkate almaz. Örneğin, NHS'nin de belirttiği gibi, Güney Asyalı yetişkinler VKİ'leri 23 gibi sağlıklı bir değer olsa bile diyabete daha yatkın olabilirler. Vücut geliştiriciler ve ortalamanın üzerinde kas kütlesine sahip diğer kişiler, fiziksel olarak sağlam ve sağlıklı olsalar bile aşırı kilolu olarak sınıflandırılabilirler.

Diğer değişkenler arasında cinsiyet, yaşam durumu ve yaş yer alır. Aynı VKİ'ye sahip bir erkek ve bir kadını karşılaştırırsanız, kadının vücudu büyük olasılıkla daha fazla vücut yağı içerecektir. Hamile kadınların VKİ'si daha yüksek olacaktır, ancak kilolarının tamamı yağ değildir; bir kısmı yaşam mucizesidir! Yürüyemeyen fiziksel engelliler kas kütlelerini kaybetmiş olabilirler ve bu nedenle VKİ'leri vücut yağ miktarlarını olduğundan düşük gösterebilir. Ve yaşlı insanlar genç yetişkinlerden daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir, bu nedenle büyükannenize VKİ'sini sorduğunuzda biraz huysuzlanıyorsa, nedenini anlayabilirsiniz.

Sağlığınızı ölçmenin diğer yolları

Bel çevrenizi ölçmek, sağlık riskini belirlemenin daha doğru bir yolu olarak kabul edilir. Kalp Vakfı'nın önerdiği gibi, kalça kemiğinizin üstünü ve kaburgalarınızın altını bulun. Normal bir şekilde nefes verin. Bir mezurayı göbek deliğinizle aynı hizada olacak şekilde bu iki noktanın ortasına yerleştirin. Mezurayı belinizin etrafına sarın ancak mezura ile aranızda bir parmağınızı sokacak kadar boşluk bırakın. Erkekseniz ve beliniz 94 cm'nin (37") üzerindeyse sağlığınız risk altında olabilir. Aynı durum belleri 80 cm'nin (31,5") üzerinde olan kadınlar için de geçerlidir.

  • Bel-kalça oranınızı (WHR) karşılaştırmak, belinizde veya kalçalarınızda ne kadar yağ depoladığınızı belirlemenin başka bir yoludur. BBL (Brezilya tipi popo kaldırma) yaptırmadan önce bunu ölçmeye çalışın, çünkü bu sonuçlarınızı çarpıtabilir. Healthline, bel-kalça oranınızı (WHR) hesaplaması için sağlık uzmanınıza başvurmanızı veya bunu üç basit adımda kendiniz yapmanızı önerir:
  • Ayağa kalkın ve nefes verin. Belinizin en küçük kısmını - göbeğinizin hemen üstünü - bir mezura ile ölçün. Bu sizin bel çevrenizdir. Ardından, kalçanızın en geniş kısmını ölçün. Bu sizin kalça çevrenizdir.
  • Bel çevrenizi kalça çevrenize bölün. Bu sizin bel-kalça oranı (WHR) değerinizdir.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kadınlar için .85 veya daha düşük, erkekler için .9 veya daha düşük WHR değerlerini önermektedir. Bel- kalça oranı (WHR) ölçümleri WHO'nun tavsiyesinden yüksek olan kişiler, estetik ameliyat olmak bir yana, kardiyovasküler hastalık veya diyabet riski altında olabilirler.

VKİ ve plastik cerrahi

Sadece sağlık için VKİ değerinizi düşürmek yeterli bir neden değilmiş gibi, yüksek VKİ estetik ameliyat hayallerinizi de suya düşürebilir. Hala fazla kilo taşıyorsanız karın germe ameliyatınız umduğunuz kadar başarılı olmayacaktır. Karın germe gibi fazla derinin alınmasına yönelik ameliyatlar, alınacak daha fazla deri olduğunda son derece daha başarılıdır. Değişiklikleriniz daha büyük ölçüde görülecek ve hissedilecektir.

Plasticsurgery.org'da yer alan bir makaleye göre, 2014 ve 2018 yılları arasında yapılan bir çalışma, VKİ'si 30'dan yüksek olan meme küçültme hastalarında yara iyileşmesi komplikasyonlarında artış olduğunu göstermiştir. Tüm hastaların neredeyse yarısı yüzeysel iyileşme ile ilgili bazı sorunlar yaşamış; ancak, daha yüksek VKİye sahip hastaların iyileşmesi daha uzun sürmüş. Bazı hastalarda seromalar (genellikle profesyonel olarak boşaltılması veya çıkarılması gereken sıvı dolu keseler) veya enfeksiyonlar gelişmiş.

Başka bir web sitesi olan The National Library of Medicine, obezitenin obez olmayan hastalara kıyasla daha büyük komplikasyonlara veya yeniden ameliyat vakalarına yol açabileceği sonucuna varmıştır, ancak bu komplikasyonlar yalnızca meme küçültme gibi meme ile ilgili operasyonlarda belirgindir.

Son dikiş

Önceki yazılarda, vücudunuzu estetik ameliyata nasıl hazırlayacağınızdan iç organ yağlarını tanımlamaya kadar sağlığınızı iyileştirmenin bazı yollarını paylaştık. Bunu sağlıklı bir seviyeye getirmenin yollarından bahsettik. Sağlıklı bir viseral yağ ölçümü, sağlıklı bir VKİ ile de ilişkili olacak ve daha iyi bir cerrahi iyileşme sağlayacaktır. Çalışmaların gösterdiği gibi, hastalar daha düşük yağ seviyeleri ile meme büyütme veya meme küçültme ameliyatlarından daha kolay iyileşirler. Unutmayın, VKİ'niz ne kadar yüksekse, iyileşme komplikasyonları riski de o kadar yüksektir. Plastik cerrahi öncesinde yağ seviyenizi düşürmek, daha hızlı ve güvenli bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacak, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkaracak ve göğüslerinize, BBL'nize ve hatta belki de bişektominize fayda sağlayacaktır.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself