MEME KÜÇÜLTME İŞLEMİNİ VURGULAMA ZAMANI

MEME KÜÇÜLTME İŞLEMİNİ VURGULAMA ZAMANI

OP. DR. YUNUS DOĞANMeme Küçültme Ameliyatı Hakkında Her şey

Memeleriniz aşağıya doğru sallanıyor mu? İleri geri sallanıyor mu? Onları bir düğümle bağlayabilir misin? Onları bir fiyonkla bağlayabilir misin? Şu anda kafanızda bir şarkı çalmıyorsa bu şarkının etkisini anlamak için YouTube’a gidip şarkıya göz atın. Videodaki hayvanlarla özdeşleştirmeniz mümkün.

Eğer şarkıyı söyleme havanızda değilseniz hemen konuya girelim: bazen memelerimiz oldukça sarkık veya fazla deriye sahip olabilirler. Bu aşağı doğru sarkma durumu genetik olabilir ya da bebek emzirdiğimiz için, kilo verip-aldığımız için ya da nadir bir durum olan jigantomastiden dolayı gerçekleşen bir durum olabilir.

Diğer plastik cerrahi hastaları meme dikleştirme ve meme implantı gibi gelişmeler ararken, bizim asıl istediğimiz rahatlamanızı sağlamak. Bazen memenin küçük olması en iyisidir. Aksi halde sırtımız ağrır omuzlarımız sütyen askılarına gömülür, moda dünyasında… Böyle bir durumda neye ihtiyacımız var? Meme küçültme ameliyatı. Ne zaman ihtiyacımız var? Dün. Bu makale öne çıkan bazı popüler plastik cerrahi ameliyatların vurgulayan bir serinin yedincisidir. Bu öne çıkan seride size ameliyatların alternatif isimlerinden bahsedeceğiz. Böylece medikal terminoloji kadar bu konunun sokak dilini de öğreneceksiniz. Bu ameliyatla ilgili küçük bir hikâye anlatıp genel süreçten bahsedelim. Olası komplikasyonlardan bahsedip size tipik iyileşme süreci hakkında bilgilendireceğiz.

Bilinen benzer veya alakalı adları:

Çapa meme küçültme, meme büyütme, meme rekonstrüksiyonu, meme şekillendirme, jigantomasti, jinekomasti ameliyatı, lolipop meme küçültme, mastopeksi, mastoplasti, mamoplasti, mamoplasti küçültme, meme sarkması.

Kaydedilen ilk meme küçültme ameliyatı:

Meme küçültme işleminin sadece kadınlara yönelik olmadığını unutmamak için bir dakikanızı buna ayıralım. Bu işlemin geçmişi jinekomastinin geçmişiyle iç içe geçmiştir. Bizanslı cerrah Aeginalı Paulus, MS 625-690 yılları arasında tanık olduğu jinekomasti ile ilgili özellikleri ilk kez belgeledi. Daha sonra durumu düzeltmek için ameliyat girişiminde bulunan ilk kişi o oldu.

Teknik olarak küçültmek yerine tamamen çıkarmayı tercih eden cerrahlar Theodor Billroth ve Alfred Pousson'un estetiğe hiç önem vermediği 1897 yılına hızla ilerleyelim. 1903 yılında Guinard adındaki Fransız bir doktorun, işlemin tarihinde büyük ilerlemelere yol açan bazı küçük kesiler yapmasına kadar ilerledi. Güney Afrika Cerrahi Dergisi, tarih boyunca meme küçültme ameliyatının gelişiminde yapılan gelişmelerin ve tarihlerin heyecan verici ve kapsamlı bir listesini yayınladı.

Genel süreç

Cerrahınızı araştırdıktan ve belki de kararınızı vermeden önce tavsiyelerimizi aldıktan sonra, ameliyatınız için gelmeden önce yapmanız gerekenler olabilir. Bu tür bir estetik ameliyattan önce büyük olasılıkla bir mamografi çekilmesi gerekecektir. Geçmişte yaptırdığınız meme görüntülerini göndermeniz istenebilir. Doktorunuz ayrıca hayatınızın diğer alanlarıyla ilgili uymanız gereken belirli yönergelerde bulunabilir. Genel bir ameliyat öncesi planını burada bulabilirsiniz.

Birçok plastik cerrahi prosedüründe olduğu gibi, bu cerrahi işleme de genel anestezi altında bir şekerleme ile başlarsınız. Siz uyuduktan sonra cerrahınız fazla deri ve yağ dokusunu almak için kesiler açacaktır. Liposuction kullanılabilir. Göğüslerinizin yeniden şekillendirilmesi gerekebilir ve meme uçlarınızın yeri değiştirilebilir. Plastik cerrahi planınızı yaparken cerrahınız bu ayrıntıları sizinle görüşmelidir.

Ne yanlış gidebilir?

Oluşabilecek komplikasyonlar şunları içerir:

  • Hematom - kan düzgün bir şekilde tahliye edilemediğinde, deri altında toplanabilir. Drenajınız yeterince işe yaramadıysa, bir sağlık uzmanı bu birikintileri bir şırınga ile çıkarabilir.
  • Meme başı veya areola kaybı - eğer meme uçlarınız büyük bir doku azalması nedeniyle çıkarılmışsa, başarılı bir şekilde yeniden bağlanamama olasılığı vardır.
  • Emzirememe olasılığı - meme ucunun çıkarılması ve yeniden yerleştirilmesi ile ilgili olarak bu işlev olumsuz etkilenebilir. Birçok kadın bu ameliyatı olmak için çocuk sahibi olmayı bitirene kadar beklemektedir.


Ne doğru gidebilir?

Şu torbalara bakın ve düşünün:

  • Rahat bir sırt ile dik durmak. Sadece düşüncesi bile sizi canlı hissettiriyor, değil mi?
  • Daha sıkı, jilet gibi gömlekler giymek. Artık dağları tepeleri pamukla kaplamanıza gerek yok!
  • Daha orantılı bir vücut yapısıyla kendizi daha iyi hissetmek. Üstünüz artık hiç de ağır görünmüyor. Yeni şeklinize hayran olan herkese sorun.


İyileşme süresi

Ameliyat sonrasında yeni bedeninize uygun sütyenle uyanacaksınız, muhtemelen yıllardır giydiğiniz en küçük sütyen. Bu sihirli giysi göğüslerinizin iyileşmesine yardımcı olur. Ameliyatınıza ve cerrahınızın planına bağlı olarak, ameliyatınızın ertesi günü yeni iç çamaşırınızı evde giyebilirsiniz. Rahatsızlık ve şişlik yaşayacaksınız. Ameliyat sonrası drenleriniz varsa, bunlar alınana kadar duş alamazsınız.

Göğüslerinizi taşıdığınız onca zaman, siz iyileşirken uzaktaki bir anı olacak. Yaklaşık 4-6 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmayacaksınız. Birçok hasta altı ay sonra kendini yeniden “normal” hissetmeye başlar.

Son dikiş

İyileşirken okuyabilirsiniz. İşte plastik cerrahi sonrası iyileşmenin en etkili yolu için tavsiyemiz. İyileşirken desteğiniz var mı? Eğer öyleyse, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılama konusunda tavsiye almak için bakıcınızın bunu okumasına izin verin. Eğer yalnız uçuyorsanız - pek çok hasta bunu yapar - göğüslerinizin rahatlamak için biraz zamana ihtiyacı var. Sizin de öyle.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself