Karın Germe İşlemini Vurgulama Zamanı

Karın Germe İşlemini Vurgulama Zamanı

OP. DR. YUNUS DOĞANKarın Germe Hakkında Her Şey

Belinizin etrafında saklamak istediğiniz birkaç cm veya fazlası mı var? Yakın zamanda önemli miktarda kilo verdiniz ve birlikte yaşamakta zorlandığınız fazladan bir deriyle baş başa mı kaldınız? Ya da belki de şarapnel veya merminin neden olduğu bir savaş yaranız var ve bu yara sizi midenizin kaldıramayacağı bir deriyle baş başa bıraktı.

İlk karın germe ameliyatı 1800'lerin sonlarında yapıldı ve kesinlikle hiçbir estetik amaca hizmet etmedi. Bu annenizin estetik ameliyatı değildi ama büyük büyükbabanızınki olabilirdi. Göbeği tamamen çıkarmadan gerçekleştirilmesi imkansız olan ilk karın germe ameliyatları Instagram beğenilerini değil, hayatları kurtarıyordu. Bu hastalar ameliyathaneye, estetik cerrahide bazen teşvik ettiğimiz gibi hayata yeni bir soluk getirmek için değil, genel olarak yaşam arayışıyla geldiler.

Bu makale, en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden bazılarını vurgulayan bir serinin dördüncüsüdür. Vurgulama serisinde, tıbbi terminolojiyi öğrenmeniz ve argo terimlerle biraz sokak kredisi geliştirmeniz için size ameliyatın TÜM alternatif isimlerini anlatıyoruz. Prosedürün küçük bir tarihçesini paylaşıyor ve genel süreci açıklıyoruz. Olası komplikasyonlardan bahsediyor ve size tipik iyileşme süresi hakkında bir fikir veriyoruz.

Benzer veya ilişkili isimler:

360 karın germe, abdominal lipektomi, abdominoplasti, dermolipektomi, drensiz karın germe, genişletilmiş karın germe, Fleur-de-lis karın germe, FDL, mini karın germe, pannikülektomi

İlk kaydedilen karın germe

İki Fransız doktor, DeMars ve Marx, 1890 yılında kaydedilen ilk karın germe işlemini gerçekleştirmiştir. O zamanlar bu işlem dermolipektomi olarak adlandırılıyordu - deri ve altta yatan deri altı dokunun rezeksiyonu - ve uyluk küçültme, kol germe gibi diğer vücut şekillendirme işlemlerini de kapsayan geniş bir terimdir. İlk karın germe ameliyatlarının göbek deliği alınmadan gerçekleştirilmesi imkansızdı, bu da hastayı göbek deliksiz bırakıyordu.

Daha sonra Amerikalı jinekolog Dr. Kelly 1899 yılında transvers abdominal lipektomi adı verilen benzer bir prosedür gerçekleştirdi. Ne yazık ki bu ameliyatta da göbek bölgesinin tamamı çıkarıldı. Fransızlar prosedür üzerinde iyileştirmeler yapmaya devam etmiş ve 1905 yılında göbek deliğini koruyan ilk karın lipektomisini başarıyla tamamlamışlardır. Alman Dr. Weinhold 1909'da prosedürü daha da geliştirdi ve göbek deliğini tamamen çıkarmaktan kaçınmak için hem dikey hem de yatay kesilerden yararlandı.

Genel süreç

Modern tıp, karın germe işleminin çeşitli varyasyonlarının doğuşuna tanık olmuştur. Boston'da farklı teknikleri tanımlayan bilgilendirici bir makale yayınlayan bir klinik var. Bizim tercih ettiğimiz teknik olan genişletilmiş karın germe için genel süreci anlatacağız. Önce size genel anestezi verilir ve güvenli bir şekilde uyuduktan sonra, kutu ve testere ile sihirbaz gibi tamamen ikiye kesilirsiniz. (Şaka yapıyorum! Kutu ve testere sadece 360 karın germe/FDL için kullanılır).

Yine şaka yapıyorum. İyi bir göbek kahkahasını kim sevmez ki? Tekrarlamak gerekirse, ikiye bölünmezsiniz. Genişletilmiş karın germede, cerrahınız kasık saç çizginizin yakınında, muhtemelen bir kalça kemiğinden diğerine uzanan bir kesi yapacaktır. Yara izinizin uzunluğunu doktorunuzla görüşeceksiniz.

Bu yatay kesi yoluyla cerrahınız karnınızdaki fazla deriyi ve deri altı yağını alacak ve aynı zamanda iç kas hasarını onaracaktır. Genişletilmiş bir karın germe, genellikle "Annelik Estetiği" olarak bilinen prosedürün bir parçasıdır, çünkü karın kaslarınızın ayrılmasını (diğer adıyla diastasis recti, rahminizde bir insan yetiştirmenin neden olduğu) tekrar bir araya getirerek onarabilir.

Birçok cerrah kesilerinizi kapatmadan önce dren yerleştirir. Bu drenler, travma sonrasında vücudunuzun doğal olarak ürettiği sıvıları toplar. Cerrahınız ve ekibi, dren bakımı ve bakımı konusunda sizi güvenli bir şekilde yönlendirecektir.

Büyük olasılıkla birkaç hafta sonra kendiliğinden çözülecek olan iç ve dış dikişlerle uyanacaksınız. Ve genellikle bir faja olmak üzere bir tür kompresyon giysisi giyeceksiniz. Dikiş durumunuz ve kompresyon seansınızla ilgili daha fazla ayrıntı için cerrahınıza danışın. Unutmayın, kompresyon sizin dostunuzdur.

Birçok cerrah kesilerinizi kapatmadan önce dren yerleştirir. Bu drenler, travma sonrasında vücudunuzun doğal olarak ürettiği sıvıları toplar. Cerrahınız ve ekibi, dren bakımı ve temizliği konusunda size güvenli bir şekilde yol gösterecektir.

Büyük olasılıkla birkaç hafta sonra kendiliğinden çözülecek olan iç ve dış dikişlerle uyanacaksınız. Ve genellikle bir tür kompresyon kıyafeti olan ameliyat sonrası korsesi giyeceksiniz. Dikiş durumunuz ve kompresyon süreciniz ile ilgili daha fazla ayrıntı için cerrahınıza danışın. Unutmayın, kompresyon sizin dostunuzdur.

Neler yanlış gidebilir?

Oluşabilecek komplikasyonlar şunları içerir:

  • Hematom (kan toplanması) veya seroma (diğer sıvıların toplanması) - tüm sıvıyı toplamak ve bu durumları önlemek için ameliyattan sonra drenler takılır. Cerrahınız veya bir hemşire, drenler çıkarıldıktan sonra biriken ek sıvıyı toplamak için bir şırınga da kullanabilir.
  • Cilt hissinde değişiklikler - sinirleriniz kesilmiştir ve tekrar bir araya gelmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. İç dokunun yeniden konumlandırılması da sinir hassasiyetini etkileyebilir ancak birkaç ay içinde düzelmesi gerekir.
  • Yara izinin güzel iyileşmemesi - tüm ameliyatlar bir yara izi bırakır ve ameliyattan önce yara izinizin nerede olmasını istediğinizi konuşmalısınız. Bazı cerrahlar bikini çizginizin altına güvenli bir şekilde yerleştirebilirken, diğerleri daha yüksek bir konumu tercih eder.


Neler doğru gidebilir?

Cesaretlendirecek iyi şeyler ise şunlardır:

  • Daha sıkı bir göbek. Artık etrafta fazlalık bir deri yok.
  • Daha iyi hale gelen bir duruş. İyileşme döneminiz boyunca beklenen (ve teşvik edilen) kamburlaşma haricinde, daha düz, sıkılaşmış bir karınla duruşunuz iyileşecektir.
  • Dolabınızda artık daha fazla yer var / daha küçük kıyafetler. Büyük boy gömlekler ve pantolonlarla ekstra yağ veya fazlalık deriyi hesaba katmanıza gerek yok.


İyileşme süresi

İyileşme süreniz, geçirdiğiniz karın germe türüne bağlı olacaktır. Tipik olarak, karın ameliyatı için iyileşme süresi en az iki hafta sürer. Maksimum süre her hastaya göre değişir, ancak genel olarak konuşursak, hastalar 6-8 hafta sonra tekrar %100'e yakın hissederler. Belirli aktivitelere ne zaman devam edebileceğinize dair özel yönergeler için cerrahınızla konuşun.

Son dikiş

Karın germe, mutluluğunuzun önündeki engelleri kaldırırken hayatınızın birçok yönünü iyileştirmenin etkili bir yoludur. (Bariyerlerden (https://www.dryunusdogan.com/en/when-the-best-laid-plans-go-awry) bahsetmişken, estetik ameliyattan sonra hala hamile kalabileceğinizi biliyorsunuz, değil mi?)

Beklenmedik sevinç buketleri bir yana, daha küçük, daha dar kıyafetler içinde daha iyi görüneceğiniz zamanı bekleyin. Fiziksel olarak daha hafif ve sıkı hissedeceksiniz. Kendi günlük karın germe tekniklerinizi gerçekleştirirken ter içinde kalmadan rahatça kot pantolonunuzun fermuarını ilikleyebileceksiniz. Ve göbek deliğiniz de sizde kalacak!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself