Mevsimsel Alerjiler ve Plastik Cerrahi İşlemler

Mevsimsel Alerjiler ve Plastik Cerrahi İşlemler

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Dikişlerle burnumu çekebilecek miyim?

Çiçekler açıyor, arılar vızıldıyor ve havada taze bir enerji var! Kışın soğuk rüzgarı ve havası sona erdi. Artık adımlarınızda kendinize biraz esneklik kazandırmak için plastik cerrahiyi düşünüyorsunuz. Kişisel yenilenmenin zamanı geldi. Ancak arılar ve çiçekler havadaki başka bir şeyin de göstergesi olabilir: polen.

Alerjisi olan milyarlarca insandan biriyseniz - ki muhtemelen öylesiniz, çünkü NPR'ye göre dünya nüfusunun %30-40'ının bir tür alerjiye sahip olduğu bildiriliyor - başarılı bir plastik cerrahi sürecine sahip olup olamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Alerjilerinizle savaşırken ameliyat. Hapşırık mevsiminin ortasındayken karın germe yaptırabilir misiniz? 7/24 soğuk algınlığıyla mücadele ederken 360 derece liposuction mümkün mü? Siz zaten hastayken hala ameliyatın mümkün olup olmadığını görmek için okumaya devam edin.

Tam açıklama

Cerrahınız tıbbi geçmişiniz hakkında her şeyi bilmek istiyor. Ameliyat öncesi testlerinizde keşfedilecek hiçbir şey bırakmayın; eteğinizdeki taşların tamamanı dökün. Daha önce geçirdiğiniz ameliyatları veya yaralanmaları açıkladığınız gibi, her gün yaşadığınız tekrarlayan/kronik hastalıkları ve alerjiniz varsa doktorunuza bildirin.

Bu makalenin konusu mevsimsel alerjiler (saman nezlesi, polen, toz, kepek, solunum yolu hastalığı vb.) olmakla birlikte, yiyecek, ilaç veya materyallere verilen reaksiyonlar gibi diğer alerjilerinizi veya hassasiyetlerinizi de tanımlamanızı istiyoruz. Süt alerjinizin yıllardır planladığınız estetik ameliyatla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorsanız bile yanılıyorsunuz (özellikle de peynirin herkesin günlük kalori alımının %90'ını oluşturduğu İstanbul'da karın germe ameliyatı geçirdiyseniz) .)

Materyal alerjilerden bahsetmezseniz (lateks veya bandajlarda bulunan bazı yapıştırıcılar yaygındır) döküntüyle uyanabilirsiniz. Rahatsız edici olmasına rağmen döküntü genellikle yaşamı tehdit edici değildir. Ameliyattan sonra cilt tahrişlerine neyin neden olabileceğini okumak istiyorsanız, healthline.com'un makalesine göz atın ve vücudunuzda fark ettiğiniz olağandışı şeyleri HER ZAMAN doktorunuza bildirin. (Yeni büyük göğüsleriniz hariç. Artık yeni ve alışılmadıklar ama alışacaksınız.)

Çok Aktif Bir İnsan Değil Misiniz?

Bunu okumak için başınızı yastıktan kaldırmak zor mu? Koltuktan kalkıp arabaya binecek enerjiniz var mı? Uçağa binmenin düşüncesi bile sizi yoruyor mu? Estetik ameliyat geçirmeye çalışırken alerjilerinizin en kötüsünü yaşıyorsanız, siz ertelemek istemediğiniz sürece doktorunuz büyük olasılıkla ameliyat planınıza devam edecektir. MedicalNewsToday'in bildirdiğine göre, nihai kararı doktorunuz ve anestezi uzmanınız verecektir. Alerjiler bir yana, sorularınız veya endişeleriniz varsa bunları mutlaka doktorunuza ve ekibine iletmelisiniz.

Ameliyat sonrası sorunlar

Ya kendinizi gayet iyi hissederken estetik ameliyatınızı yaptırdıysanız ve alerji ile uyandıysanız? Yine, her türlü sorunuzu veya endişenizi derhal doktorunuza ve ekibe bildirin. Kan tahlillerinize ve diğer testlere bağlı olarak, alerjik bir başlangıç yaşadığınızı sizden önce bile bilebilirler.

Ameliyat sonrası hastalar arasında yaygın bir endişe kaynağı, özellikle de karın germe ameliyatı olmuşlarsa hapşırmadır. Hastalar, bir dikişi yırtacaklarından veya koparacaklarından, muhtemelen cerrahlarının saatler süren iyi çalışmasını tek bir hapşırıkla bozacaklarından endişe ederler. Mümkün olduğunca derin bir nefes alın ve rahatlayın. Uzun ve şiddetli bir hapşırma/öksürme/kahkaha atma nöbeti geçirmediğiniz sürece karın germe dikişlerinizi yırtamazsınız.

Hala endişeliyseniz ve alerji krizlerinden kaçınmaya çalışmak istiyorsanız, hapşırmaktan kaçınmanın yollarını önerdiği yazısını okuyabilirsiniz. Doktorunuz sternutasyonlarınızı bastırmak için nefesinizi tutabileceğinizi ima edebilir, ancak bir tanesi kayarsa, kollarınızı kendinize sararak, göbeğinizin üzerine bir yastık tutarak veya karnınızı desteklemek için bir arkadaşınızın hafif basınç uygulamasını sağlayarak karnınıza baskı uygulayın.

Son dikiş

Kafanızın içindeki susmayan düşünceden çıkın ve soğuk algınlığınız hakkında fazla düşünmeyi bırakın. Odaklanacak başka bir şeye mi ihtiyacınız var? Hızlı iyileşme hakkındaki bilgilerinizi https://www.dryunusdogan.com/en/how-to-rapidly-recover-from-plastic-surgery tazeleyin ve iyileşmenin diğer yönleri hakkında düşünün. (Belki de sizinle ilgilenen bir arkadaşınız ya da aile üyeniz vardır. Bırakın bunu onlar okusun .

Rahatlamaya çalışın ve burnunuzu çekiyor olmanızın ameliyatınızın iptal edileceği anlamına gelmediğinden emin olun. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa kabul edin ve bırakın tıbbi uzmanlarınız kaderinizi belirlesin. Açıkladığınız ayrıntılara dayanarak bilinçli kararlar verebilirler. Plastik cerrahi iyileşmesi ağrısız olmayacaktır ve alerjiler gerçek bir baş ağrısı olabilir, ancak güvene sahip olmak ve tüm acıların üstesinden gelebileceğinizi bilmek güçlendiricidir. Bunu başarabilirsiniz!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself