Liposuctionı Ele Alma Zamanı

Liposuctionı Ele Alma Zamanı

OP. DR. YUNUS DOĞANLiposuction hakkında her şey

Plastik cerrahinin ana hedeflerinden biri vücudun şeklini ve/veya boyutunu değiştirmek ve iyileştirmektir. Genel vücut boyutlarını küçültmek veya biraz şekillendirmek isteyen hastalar liposuction'ı seçerler. Bu, dünyadaki en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden biridir.

Çok yönlüdür ve vücudun neredeyse her bölgesinde (kollar, bacaklar, çene, karın vb.) uygulanabilir. - deri altı yağ fazlalığı olan her vücut bölgesinde uygulanabilen liposuction, çok yönlü ve etkili bir ameliyattır. Abdominal liposuction 360 derece liposuction olarak da bilinir. Tüm matematik meraklıları, bu özel prosedürün karın çevresinin tamamının (360 derecenin tamamı) lipo yapılmasını içerdiğini zaten biliyor.

Bu makale, en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden bazılarını vurgulayan bir serinin ikincisidir. Vurgulama serisinde, tıbbi terminolojiyi öğrenmeniz ve argo terimlerle biraz sokak kredisi geliştirmeniz için size ameliyatın TÜM alternatif isimlerini anlatıyoruz. Prosedürün küçük bir tarihçesini paylaşıyor ve genel süreci açıklıyoruz. Olası komplikasyonlardan bahsediyor ve size tipik iyileşme süresi hakkında bir fikir veriyoruz.

Ayrıca şöyle de bilinir:

Lipoplasti, liposculpting, suction lipectomy, body sculpting, fat vac.

İlk kaydedilen liposuction

Kaydedilen ilk liposuction Vücut şekillendirmeye yönelik ilk girişim 1921 yılında, Fransız cerrah Dr. Charles Dujarrier'in bir dansçının vücudunun belirli kısımlarını, yani dizlerini ve ayak bileklerini geliştirmeye çalışmasıyla gerçekleşti. Aspirasyon yöntemini kullanmadığı anlaşılıyor. Bunun yerine, neşterini eline aldı ve fazla deri ve yumuşak dokuyu kesti. Ne yazık ki çok fazla kesti ve hastanın kesileri nekrotik hale geldi - deri ve doku kan akışı eksikliği nedeniyle öldü - bu yüzden ampute etmek zorunda kaldı.

Genel süreç

Sedasyondan sonra - genellikle genel anestezi - ince tüpün (kanül) yerleştirileceği küçük kesiler yapılır. Liposuction yapılacak bölgelere seyreltilmiş lokal anestezi solüsyonu enjekte edilir. Bu solüsyon kanamayı ve travmayı azaltacaktır. Bazen yağı eritmek ve parçalamak için VASER (Rezonansta Ses Enerjisinin Titreşim Amplifikasyonu'nun kısaltması) kullanılır ve ardından kanül yerleştirilir ve yağ emilir. Tedavi edilen bölgeler bandajlanır ve size bir tür kompresyon giysisi giydirilir.

Kompresyon giysisi, rahatsız edici şişliği azaltmak, lenfatik sıvının hareketini teşvik etmek ve gevşek cildin geri çekilmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olmak için giyilir. Kompresyondan en fazla faydayı elde etmek için cerrahınızın önerdiği süre boyunca giydiğinizden emin olun. Bunu bir kucaklama reçetesi gibi düşünün.

Neler yanlış gidebilir?

Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar şunları içerir:

  • Seroma – cerrahi bölgelerin yakınındaki veya dokunun çıkarıldığı bölgede sıvı toplanması.
  • Kontur düzensizlikleri - aşırı liposuction, yetersiz eğitimli bir cerrah veya talimat verilen kompresyon giysilerini giymemekten kaynaklanan deri altı yağ ceplerinin eşit olmayan dağılımıdır.
  • Gevşek cilt: Yaşlı hastalarda, cilt elastikiyeti zayıf olanlarda veya büyük miktarda yağı alınan hastalarda fazla deri kalabilir.


Neler yolunda gidebilir?

Zihinsel olarak odaklanmanız gereken iyi şeyler şunlardır:

  • Daha sıkı, daha güzel bir vücut. Şişlik sonunda kaybolduğunda harika görünecek ve hissedeceksiniz.
  • Kıyafet alışverişine gitmek için bir neden/ihtiyaç. Bunca zamandır kıyafetlerin giderek küçülüyordu ama artık büyükler! Yeni, daha küçük kıyafetlere yer açmak için onları bağışlayın veya satın.
  • Kendinize olan saygının ve özgüvenin artması. Dış görünüşünüzü iyileştirmek için adımlar atıyorsunuz, bu da kendinize dair görüşlerinizi iyi anlamda geliştirebilir.


İyileşme süresi

News-Medical.Net'in harika bir makalesine göre, liposuction sonrasında kendinizi daha iyi hissetmeniz genellikle yaklaşık iki hafta sürer. Biraz ağrı ve şişmenin yanı sıra morarma da bekliyoruz. Şişme, diyetiniz, fiziksel aktivite ve efor düzeyiniz gibi birkaç faktöre bağlı olarak gelip gidebilir. Yan etkilerin geçici olduğunu unutmayın. Yeni şekillendirdiğiniz vücudunuz, ona iyi baktığınız sürece kalıcıdır.

Kompresyon, fiziksel aktivite, beslenme, sıvı alımı ve ilaçla ilgili olarak doktorunuzun talimat ve önerilerine daima uyun. Sürecinizin belirsiz olan herhangi bir yönü varsa, sorduğunuzdan emin olun.

Son dikiş

Liposuction, 1921'de ilk talihsiz hastanın masaya yatırılmasından bu yana neyse ki uzun bir yol kat etti. En etkili/faydalı prosedür ile güvenli kalan prosedür arasındaki dengeyi sağlamaya çalışan yeni teknikler her zaman geliştirilme aşamasındadır. 360 derece liposuction'ın (diğer liposuction türleri ve temel olarak her türlü plastik cerrahinin yanı sıra) bazı komplikasyonları olsa da, hayatta hiçbir şey %100 güvenli değildir.

Olası komplikasyonlar konusunda endişeleniyorsanız, Thomas Jefferson'un ünlü sözünü düşünün: "Büyük risk, büyük ödül getirir." Liposuction vücudunuzda egzersizin çözemediği alanlar için etkili bir çözüm olabilir. Liposuction'dan sonra kendinizi güçlendirmek ve "büyük ödül" olan yeni fiziğinizi korumak için yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself