Korsenizin İçinde Stres Yapmayın

Korsenizin İçinde Stres Yapmayın

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Korsenizin İçinde Stres Yapmayın

Adeta Sarılmak için bir reçete gibi. ...çok uzun bir süre. Ama sarılmak genelde iyi hissettirir, değil mi? Üzgün olduğunuzda sizi gülümsetebilir. Sarılmak birinin sizi sevdiğini gösterir. Sarılmak sizi rahatlatabilir, korunduğunuzu ve güvende olduğunuzu hissettirebilir ve stresliyseniz sizi sakinleştirebilir. Sevdiğiniz birinin size 7/24 sarılması mümkün olmasa da, bir sonraki en iyi şeyi kullanabilirsiniz: bir kompresyon korsesi!

Kompresyon giysileri vücudun belirli bölgeleri için üretilir ve geçirdiğiniz ameliyat veya ameliyatlara göre tavsiye edilir. Giysinin gücü, iyileşme sürecinde ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak da değişebilir. Kompresyon giysilerinin iyileşmekte olan vücudunuz için neler yaptığını öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca hangi tarz korseyi neden giyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Neden kompresyon korsesine ihtiyacım var?

Kompresyon giysileri sağlıklı bir cerrahi iyileşmede önemli bir rol oynar. Şişliği, iltihabı ve bunlara bağlı rahatsızlıkları azaltırlar. Şişliği azaltırken, kompresyon giysileri ayrıca aşırı sıvı birikimini önler ve deri altı sıvısının yeniden emilimini kolaylaştırır. Sıvıların hareket etmesini sağlar. Sıvıların hareket etmesini sağlayarak ise, enfeksiyon riskini azaltır. Kompresyon giysileri morarmayı azaltır. Kompresyon giysileri kesi yerlerine basınç uygular ve bu da yara izini azaltabilir.

Benim tipim hangisi?

Brezilya Tipi Popo Kaldırma (BBL) yaptırdıysanız, cerrahınızın tavsiyelerine uyacak ve onun önerdiklerini giyeceksiniz. Yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonraki üç hafta boyunca yanaklara baskı uygulamaktan kaçınacaksınız. Buna bölgeyi sıkıştırmaktan da aynı şekilde kaçınılmalıdır. (Tesadüfen, günlerce nasıl popoya sahip olacağınızı da merak ediyorsanız, ne yemeniz gerektiği hakkındaki yazımızı okuyun).

Göğüs dikleştirme veya küçültme için büyük olasılıkla ayarlanabilir kopçalı önden kapanan cerrahi bir sütyene ihtiyacınız olacaktır. Önden kapanan özel sütyenlerin yönetimi daha kolay olacaktır. İyileşme süreciniz boyunca ihtiyacınız olan desteği sağlamak için ayarlanacaktır.

Meme implantları için, memelerinizi cerrahi bir sütyene yerleştirebilir, ancak aynı zamanda memelerinizin üzerinde duran bir bant da ekleyebilirsiniz. Bu bant yeni implantların sabit kalmasına ve doğru yönde ilerlemesine yardımcı olur.

Liposuction yaptırdıysanız, vücudunuzun herhangi bir bölümünü altı hafta boyunca sürekli olarak sıkıştıracaksınız: kol liposuctionı kolluk gerektirir, 360 derece liposuction sizi karnınızın etrafını sıkıca saran bir korseye sokar ve uyluk liposuctionı daha uzun pantolon paçaları olan bir korse giyeceğiniz anlamına gelir.

Daha uzun pantolon paçalarından bahsetmişken, kışın estetik bir işlem yaptırmak için en iyi zaman olduğunu biliyor muydunuz? Bu konudaki yazımız burada!

Merkezinize Doğru Bir Sıkıştırma

Estetik karın prosedürleri - karın germe, liposuction, Fleur De Lis (FDL), sırt germe - neredeyse günün her saati, altı hafta boyunca sürekli olarak bir korse giymenizi gerektirebilir. Ayrıca dik durduğunuz her an için belinizin etrafına elastik bir bağlayıcı korse daha ekleyebilirsiniz. (Yani "V" pozisyonunda yatmadığınız zamanlar).

Altı hafta sonra, dilerseniz korse giyme sürenizi günde sekiz saate düşürebilirsiniz. Bazı hastalar geceleri destekten hoşlandıkları için korselerinin içinde uyumayı tercih ederler. Diğerleri ise işe ve diğer günlük aktivitelere döndüklerinde normal kıyafetlerinin altında kompresyondan hoşlanırlar. Her zaman olduğu gibi, tavsiyeleri için cerrahınıza ve ekibine danışın. Bu bilgi kulağa hoşgeldiği gibi, doktorların ameliyat sonrası bakım planına uyun.

Sarkan parçalar için kompresyon

Liposuction ve/veya kollar, bacaklar ve yüzdeki germe ve germeler en iyi kendi kompresyon giysileri içinde iyileşir. Cerrahınız ve ekibi size ne giymeniz ve ne kadar süreyle giymeniz gerektiği konusunda özel talimatlar verecektir, ancak tipik olarak kol kompresyon korsesi üç hafta sonra çıkarılabilir. Uyluk liposuctionın iyileşmesi biraz daha uzun sürer, bu nedenle uzun paçalı korse altı hafta boyunca kalacaktır. Farklı cerrahların çene korsesi konusunda kendi yöntemleri vardır.

Sonsuza kadar kompresyon koresisi mi? Hastaların kompresyon korse hakkındaki görüşleri zaman içinde değişme eğilimindedir. Başlangıçta, ameliyattan yeni çıkmışken, kompresyon korsesi acı verici, kötü bir giysidir. Acı verir, kirlidir ve çıkarmak için sabırsızlanırlar. İyileşen vücutlar kompresyon korsenin faydalarına alıştıkça, hastalar korselerini sevmeye başlarlar.

Ameliyattan aylar sonra bile, bazı eski hastalar shapewear adı verilen daha zayıf bir kompresyon giysisi giymeye karar verirler. Bu giysiler kompresyonun sağladığı desteği daha az ölçüde sağlar. Bu, giyen kişinin değil ama diğer herkesin nefesini kesen daha dostça bir kucaklamadır.

Son dikiş

Eğer deri fazlalıklarınızı aldırırsanız ya da liposuction yaptırırsanız, muhtemelen iyileşme döneminiz boyunca kompresyon korsesi giyeceksiniz. Kelimenin tam anlamıyla iyileşme odasından korsenizle çıkacaksınız. Ve uyandığınızda üzerinizdekini sevmeseniz de, giysinin sizin için yaptıklarını seveceksiniz. Giysiye ve sürece güvenin. Her şeyden önemlisi, kendinize güvenin ve buna dayanabileceğinizi bilin!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself