Farlarınızı Parlatma Zamanı

Farlarınızı Parlatma Zamanı

OP. DR. YUNUS DOĞANGöğüs implantları hakkında her şey

Şimdiye kadar İstanbul, Türkiye'de olduğumuzu biliyorsunuz. Eğer İstanbul'da estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız, doğal olarak bizi araştırmanızı isteriz. Okuma zevkiniz için İstanbul Güzelliğin Şehri yazımızda konu hakkında bazı bilgileri zaten paylaştık. Ve mevcut meme implantlarınızı değiştirme konusuna değinerek bunu neden yapmak isteyebileceğinizi ele aldık.

Bu makale, en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden bazılarını vurgulayan bir serinin ilkidir. Vurgulama serisinde, tıbbi terminolojiyi öğrenmeniz ve argo terimlerle biraz sokak kredisi geliştirmeniz için size ameliyatın TÜM alternatif isimlerini anlatıyoruz. Prosedürün küçük bir tarihçesini paylaşıyor ve genel süreci açıklıyoruz. Olası komplikasyonlardan bahsediyor ve size tipik iyileşme süresi hakkında bir fikir veriyoruz.

Bu isimlerle de bilinir:

Meme büyütme, büyütme mammoplast, göğüs büyütme.

Kaydedilen ilk meme implantı

İmplantları içeren belgelenmiş ilk meme büyütme ameliyatı 1962 yılında Houston, Teksas, ABD'de gerçekleşti. Sadece bir yıl önce plastik cerrahlar Thomas Cronin ve Frank Gerow, Dow Corning Şirketi'nin yardımıyla ilk silikon meme implantını geliştirdi. Bir deneme çalışmasında implantı bir köpeğe başarıyla uyguladılar ancak bir insan hastaya ihtiyaçları vardı.

29 yaşındaki Timmie Jean Lindsey, dövme sanatçısının koltuğundan yeni kalkmış ve göğüslerinde güller vardı. Pişmanlık içinde Cronin ve Gerow'u aradı. Devlet tarafından finanse edilen dermabrazyona hak kazandı ancak doktorlar onu yeni bir çift meme için ikna etmeye çalıştı. Sonunda, ilk insan denekleri olarak katılması karşılığında - hastanın kendi isteği üzerine - kulaklarını ameliyat etmeyi kabul ettiler. Doğal göğüslerinden memnuniyetsizlik duymadığını anlayınca, kulak ameliyatını yaptırmak için implantları kabul etti. Bu aynı zamanda belgelenmiş ilk "meme ödülü de" olabilir mi?

(Bu yazı meme implantları hakkında olsa da, ilk meme büyütme işleminin implanttan neredeyse 70 yıl önce gerçekleştiğini belirtmek ilginçtir. İşte 1897'deki ilk büyütme hakkında bazı iç gıcıklayıcı bilgiler içeren bir makale. Alman cerrahi profesörü Vincent Czerny, benzersiz bir çift sorunu olan bir hasta tespit etti: hastanın göğsünde ağrılı bir yumru ve sırtında çirkin bir yağlı yumru [diğer adıyla lipom] vardı. Her iki yumrunun da eş zamanlı olarak alındığını ve hastanın göğsüne yağ enjekte edildiğini bildirdi. Ameliyat uzun vadede başarılı oldu).

Genel süreç

Önce kısa bir uyku çekersiniz. Genel anestezi uygulanır ve ardından cerrahınız kesi yapmak için tercih ettiği yeri seçer: memenizin altındaki kıvrım (diğer adıyla meme altı kıvrımı), areolanızın kenarı (periareolar) veya transaksiller yaklaşım yoluyla koltuk altınızdan.

İmplantlar, malzemelerine bağlı olarak yerleştirildiklerinde boş veya dolu olabilirler. Salin implantlar, doğru şekilde yerleştirildikten sonra steril salin su ile doldurulan silikon bir kabuktan yapılır. İmplantlar yerleştirildiklerinde önemli ölçüde daha küçük olduklarından, kesi silikon implantlar için gereken boyuttan daha küçük olabilir. Silikon implantlar kapasitesine kadar önceden doldurulmuş olarak yerleştirilir. Cerrahın vücudunuzun başka bir bölgesinden yağ aldığı ve göğüslerinize enjekte ettiği üçüncü bir seçenek olan yağ grefti vardır.

İmplantlar, seçtiğiniz implantın boyutuna ve türüne ve doktorunuzla görüştüğünüz cerrahi plana bağlı olarak pektoral kasın altına veya üzerine yerleştirilir. Doğru pozisyona geldiklerinde, cerrahınız kesileri dikişlerle kapatacak ve steril pansumanla örtecektir.

Ayrıca fazla kan ve lenfatik sıvıyı toplamak ve uzaklaştırmak için geride dren bırakabilirsiniz. Dren, cerrahi kesinizin hemen içinde bırakılan içi boş bir tüpten oluşur. Vakum oluşturan büzgülü plastik bir kaba bağlanır. Sıvılarınız her gün bu kapta birikecektir. Ne kadar sıvı toplandığını kaydetmek ve her gün drenleri boşaltmakla görevlendirilebilirsiniz.

Sonunda, drenler giderek daha az sıvı çektiğinde, kontroller sırasında tıbbi uzmanlarınızdan biri tarafından çıkarılacaktır.

Ne tür terslikler yaşanabilir?

Oluşabilecek komplikasyonlar şunları içerir:
  • Kapsüler kontraktür - normal yara dokusu oluştuğunda ancak daha sonra implantın etrafında kalınlaşıp sertleşerek implantı baskıladığında oluşan durumdur.
  • Hematom - cerrahi bölgelerin yakınındaki dokuda kan toplanması. Hafif hematomlar normal ve yaygındır ancak şiddetli hematomlar aktif iç kanamanın bir göstergesi olabilir.
  • Dalgalanma - zayıf meme dokusu örtüsü veya implantların yetersiz doldurulmasından kaynaklanan dalgalanma, implantın yüzeyi cilt yüzeyinden göründüğünde ortaya çıkar.
  • Yırtılma - hastaların %10'undan azında bir implant yırtılır, ancak keskin nesnelerle temas veya künt kuvvet travması durumlarında meydana gelir.
  • Seroma - cerrahi bölgelerin yakınında veya dokunun çıkarıldığı yerde dokuda sıvı toplanması.


Peki iyi giden şeyler yok mu?

Zihinsel olarak odaklanmanız gereken iyi şeyler şunlardır:
  • Damlama ve kabarma; implantın en doğal görüneceği ve en iyi hissedileceği meme kapsülüne yerleşmesi.
  • Hayalini kurduğunuz vücuda nihayet kavuştuğunuzda kıyafetlerinizin daha iyi gözükmesi ve üzerinize oturması.
  • Özsaygı ve özgüvende iyileşme.
  • Hızlı kilo kaybı nedeniyle sönmüş meme kapsüllerinin doldurulması. Emek verdiğiniz ve görünüşünüzü iyileştirdiğiniz için kendinizle gurur duyun!
  • Doğal kusurların düzeltilmesi.


İyileşme süresi

Tek başına meme implantı ameliyatı genellikle en az dört haftalık iyileşme süresi gerektirir. Maksimum iyileşmeyi sağlamak için bu süre zarfında fiziksel aktiviteniz sınırlandırılacaktır. Örneğin, birçok doktor hastalara dört hafta boyunca kollarını başlarının üzerine kaldırmamalarını tavsiye eder. Aynı zaman diliminde 10 lb'den (4,5 kg.) fazla bir şey kaldırmayın.

Bu süre zarfında yeni vücut parçalarınızın yerleşmesine ve desteklenmesine yardımcı olmak için bazı kompresyon giysileri de kullanacaksınız. Kompresyon giysileri arasında önden fermuarlı cerrahi sütyen ve/veya yukarıda bahsedilen düşme ve kabarmayı teşvik etmek için göğüslerinizin üzerine takılan cırt cırtlı bir göğüs bandı yer alabilir.

Unutmayın, bu sözler bir öneridir. Sadece cerrahınız - ki İstanbul'da estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız size harika bir cerrah önerebiliriz - size duymanız gereken tavsiyeleri verebilir. Ve aklınıza takılan her türlü soruyu sorduğunuzdan emin olun.

Son Dikiş;

Meme ameliyatı zahmetli bir iş olabilir ancak gitmeden önce ne kadar çok şey bilirseniz o kadar hazırlıklı olursunuz. Meme implantlarını düşünüyorsanız, eğlence paketlerinizi hangi malzemeyle doldurmak istediğinizi bilmelisiniz: salin, silikon veya yağ. Bu kararı verdiğinizde cerrahınızı bulun. Mükemmel bir cerrahı bulmak konusunda bir rehberimiz var!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself