Esneklik ve gerginlik

Esneklik ve gerginlik

OP. DR. YUNUS DOĞANElastikiyet harika bir şey!

Gençliğinizi ve cildinizin gençlik ışıltısına sahip olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Belki de büyükanneniz her ziyaretinde yanaklarınızı çimdiklemeye çalışıyordu. Ve bir keresinde bisikletten düştünüz ama yara izi annenizin korktuğu kadar kötü değildi. Belki bir yaz güneş yanığı bile oldunuz ama ne oldu biliyor musunuz? Cildiniz her yıl kendini toparladı.

Ta ki bu kadar çabuk toparlanmayı bırakana kadar. Güneş altında geçirdiğiniz onca zaman sonunda sizi ele geçirdi. Şimdi biri yanağınızı sıksa, o kırışıklık yaklaşık beş dakika boyunca yüzünüze çakılı bir şekilde duracak. Yaşlandıkça yaşanan kazalarda daha ciddi yara izleri de görebilirsiniz.

Kural #2965 yetişkin olmak neden eğlenceli değildir: yaşlandıkça cildiniz elastikiyetini kaybeder. Elastikiyetinizi kaybettiğinizde, fiziksel görünümünüzdeki canlılığı da kaybedersiniz. Ayrıca cildinizin moleküler yapısındaki gücü de kaybedersiniz.

Kozmetik/plastik cerrahiye "ihtiyaç" duyulacak bir zaman varsa, o da yaşlanan cildinizin elastikiyetini kaybettiği andır. Artık çizgileriniz, kırışıklıklarınız ve sarkık bir cildiniz var. Peki plastik cerrahi yoluyla kendinizin daha iyi versiyonuna geçme konusunda hala başarılı olabilir misiniz? Estetik ameliyat için çok yaşlı olduğunuzdan mı korkuyorsunuz? Cilt esnekliğinin plastik cerrahi sonuçlarını nasıl etkilediğini görmek için okumaya devam edin.

Elastik kalp mi? Biz sadece sıkı yanaklar istiyoruz! Cilt esnekliği elastin adı verilen önemli bir cilt proteininden gelir. Uzun bir bilimsel tanım ve açıklama okumak isterseniz, lütfen Ulusal Tıp Kütüphanesi'nin bu makalesini okuyun. Kısacası, elastin cildinizi esnek ama sıkı, sıkı ve dolgun tutar.

Sağlıklı, genç bir cildi düşündüğünüzde aklınıza kolajen gelebilir. Hem elastin hem de kolajen cilt proteinleridir. Kolajen de bir rol oynar: cildimize güç ve esneklik verir. Gençlik özelliklerinde kolajene benzer şekilde, elastin de cildi esnek tutarken, oluşan manipülasyondan sonra orijinal şekline dönme yeteneği verir. (Büyükannenizin çimdiklerini düşünün.)

Tıpkı yeni bir spor arabanın siz onu kullanmadan üç dakika önce değer kaybetmesi gibi, cildimiz de nispeten erken bir noktada değer kaybeder. Forbes.com, 20 yaşından sonra her yıl kolajen üretimimizin %1'ini kaybetmeye başladığımızı söylüyor. Zamanı dondurup tüm elastin ve kolajenimizi istediğimiz yerde tutamasak da, kendi doğal kaynaklarımızı tüketen bazı dış faktörlerden kaçınabiliriz.

Bu kırışıklıklar nereden geliyor?

Yaşa ek olarak, güneş ve ultraviyole (UV) ışınları sizi Arizona'daki bir nehir yatağı gibi kurutabilir. Kanser, güneş kremi kullanmak için yeterli motivasyon değilse, iki saatlik plaj uykusundan sonra oluşacak kırışıklıkları düşünün.

Güneşten uygun şekilde korunmanın yanı sıra, kontrolünüz altındaki diğer faktörler şunlardır: yeterince dinlenmek, doğru beslenmek ve sigara içmemek. Uykusuzluk cildinizi de beyninizi yıprattığı kadar hızlı yıpratacaktır. İyi bir gece uykusu vücudunuza hücreleri yenilemek ve gün içinde oluşan hasarı onarmak için zaman kazandırır. Uyku ve iyileşme arasındaki ilişkiyi ne kadar savunsak azdır. Estetik ameliyattan sonra nasıl hızlı bir şekilde iyileşebileceğinizi anlatmaya çalışmıştık.

Size yeterince uyumanız konusunda ders verirken, özellikle ameliyat olduysanız ve mükemmel sonuçlarınızı korumak istiyorsanız, doğru beslenmeniz konusunda da başınızın etini yedik. Bizler lisanslı beslenme uzmanları değiliz ancak elastin ve kolajen üretimini teşvik eden gıdaları öneren bu ayrıntılı makaleyi okuduk.

Plastik cerrahi iyileşmesi ve bakımı ile ilgili ücretsiz yaşam tarzı tavsiyeleri verirken, sigara içmenin iyileşme için kötü olduğunu da ince bir şekilde fısıldadık. Aslında, genel olarak yaşam için kötüdür ve elastininizin parçalanmasına katkıda bulunacaktır. Bırakmak için BAŞKA bir nedene ihtiyacınız varsa, sigaranızın dumanından içinize çekmeden derin bir nefes alın ve sigaranın size kırışıklıklar vereceğini kavrayın!

Elastin daha fazla dayanmadığında

Sarkık karın deriniz karın germe işlemine yanıt verir mi? Kırışmış çıplak poponuz Brezilya tipi popo kaldırmaya (BBL) dayanabilir mi? Çoğu cerrah, elastik olmayan cildin ciddi vakalarında kaldırma işlemi yapma eğilimindedir, bu nedenle kısa cevap evettir! Esnek olmayan cilt genellikle aşırı miktarda cilt ve kırışıklıklara neden olur, bu nedenle karın germe, kol germe, uyluk germe vb. ideal bir çözüm olmalıdır.

Esnek olmama, 360 liposuction gibi yağ aldırmayı içeren plastik cerrahi prosedürleri için bir sorun olabilir, çünkü bu ameliyatlar deriyi değil alttaki dokuyu çıkarır. Tek başına liposuction, hastanın cildinin elastikiyetten yoksun olması halinde hastada fazladan deri bırakabilir. Elbette, vücudunuzun beklentilerinizi destekleyip desteklemediğini bilmenin tek yolu doktorunuza danışmaktır.

Son dikiş

Plastik cerrahi sihirli bir tedavi değildir. Her şeyi ve her şeyi onarabilecek mistik bir gençlik pınarı değildir, ancak kendinizi araştırır ve hazırlarsanız hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Burada emek harcayan tek kişi cerrahınız değildir. Vücudunuzun geçirdiği değişiklikleri anlamak, onu bir sonraki adımda nereye götüreceğiniz konusunda bilinçli kararlar vermenizi sağlayacaktır. Şimdi şu yanaklara bir daha bakalım!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself