En İyi Planlar Ters Gittiğinde

En İyi Planlar Ters Gittiğinde

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Tam da çocuk sahibi olmanın bittiğini düşünürken…

"Masumca" kutlama yapıyor ve yeni, sıkı vücudunuzun tadını çıkarıyordunuz ve ne oldu? Hamile kaldınız! Kazalar olabilir ve şimdi seçeneklerinizin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu sürpriz sevinç yumağını sonuna kadar taşıyabilecek misiniz? Bu tatlı melek, muhteşem abdominoplasti ameliyatınızın sonu mu olacak?

Sorularınızı yanıtlayacağız ve karın germe ameliyatından sonra hamilelikten ne beklemeniz gerektiği konusunda size biraz fikir vereceğiz. Zaman çok önemliyse ve doğum öncesi vitamin almanız gerekiyorsa, hızlı cevap şudur: evet, daha önce estetik ameliyat geçirmiş olsanız bile bir bebeği doğurabilir ve normal bir şekilde doğurabilirsiniz. Ve bu hamilelik, kişisel durumunuza bağlı olarak estetik ameliyat sonuçlarınıza zarar verebilir veya vermeyebilir.

Gidip vitamininizi alın ve daha fazlasını okumak için geri gelin:

1. Yeniden germe ve hasar
2.Yara izi durumu?
3.İşi ne zaman yapmalı (henüz yapılmadıysa)

Yeniden germe ve hasar

Diğer tavsiye ve kılavuzlara benzer şekilde, plastik cerrahınız tarafından yapılan herhangi bir iyileştirmeyi geri alıp almayacağınıza dair kesin bir cevap yoktur. Vücudunuzun hamileliğe verdiği bireysel tepki, karın kası gerilmesinin boyutunu belirleyecektir.

Daha önce yaşadığınız hamilelikleri düşünün: düzenli egzersiz yaptınız mı? Ne tür beslenme tercihleri yaptınız? Bebeğinizin ağırlığına ek olarak ne kadar kilo aldınız? Bu faktörler estetik ameliyat sonuçlarınızı doğrudan etkileyebilir.

Plastik cerrahınızın size sağladığı sıkılaştırma derecesi de bir faktördür. Karın germe işleminiz özellikle sıkıysa, yeni hamileliğin daha fazla hasara yol açma olasılığı daha yüksektir. Daha sıkı bir karın germe aynı zamanda yoğun gerilme, çekme veya baskı hissine de işaret edebilir. Bazı plastik cerrahi sonrası anneler mide ekşimesi ve idrar kaçırma bildirmiştir.

Yara izi durumu?

Birçok kadın bebeklerini vajinal yolla doğurup doğuramayacaklarını ya da sezaryen olmaları gerekip gerekmeyeceğini merak eder. Karın germe ameliyatından sonra bile normal doğum yaygındır. Plastik cerrahi genellikle üreme organlarının anatomik özelliklerine müdahale etmez. Koşullarınız sezaryen olmanızı gerektiriyorsa, kadın doğum uzmanınız doğum sırasında mevcut karın germe izinizden itibaren kesi yapabilir.

İşlem ne zaman yapılmalı? (eğer daha önce yapılmadıysa)

Faja'nızı ne kadar süre giymeniz gerektiği, yara izi bakımı rejiminize ne zaman başlayabileceğiniz veya egzersize veya etek ucuna ne zaman devam edebileceğiniz gibi eski ameliyat sonrası kurallar hâlâ kafanızda dolaşıyor olabilir! Eşinizle fiziksel yakınlık.

Yine hamilelikle ilgili herkesin üzerinde mutabakata vardığı bir süre yoktur. Bazı cerrahlar plastik cerrahi sonrası 5-6 ay sonra hamileliğin kabul edilebilir olduğunu gönülsüzce kabul ederken, bazıları da anne adaylarının 5-6 yıl beklemesini tavsiye ediyor.

Henüz hamile değilseniz ancak ailenizi genişletmeyi düşünüyorsanız, öncelikle plastik cerrahınızla açıkça iletişim kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Kadın Doğum uzmanınız/jinekologunuzla konuşurken onların tavsiyelerine saygı gösterin. Karın germe ameliyatı geçirdiğinizi açıklayın ve onların görüşlerine de değer verin.

Son dikiş

Hayatınızdaki tüm tıp uzmanlarıyla açık iletişimi sürdürmek, herkesin mevcut fiziksel ve zihinsel sağlık durumunuzu bilmesi açısından çok önemlidir. Sonuç olarak, karın germe sonrası hamilelik, plastik cerrahi sonuçlarınızı her ihtimalde mahvetmeyecektir. Ancak bu beş ihtimal onları mahvedebilir. (“Bebeğin” listemizde olmadığını unutmayın.) Hamileliğinizin ardından iyileştikten sonra muhtemelen karın germe ameliyatınızın revizyonuna ihtiyacınız olabilir veya yaptırmak isteyebilirsiniz. Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi bilgilendirici ve başarılı bir vaka çalışması yayınladı. O zamanlar 39 yaşında olan hasta, karın germe ameliyatından sadece bir ay sonra hamile kaldı. Bebeğini doğuma kadar taşıdı ve sağlıklı küçük bir bebek doğurdu. Mide kasları iyi bir şekilde toparlandığı için herhangi bir revizyona başvurmadı.

Hamileliği boyunca dengeli bir diyet uyguladığını unutmamak önemlidir. Kararlarınız sonucunuzu belirler. Estetik ameliyatınızdan nasıl çabuk iyileşiceğinizi anlattığımızı hatırlıyor musunuz? Bu makaledeki beslenme tavsiyemiz çoğunlukla kalçanıza yönelik olsa da vücudunuzun tüm bölgelerine uygulanabilir. Muhteşem sonuçlarınızı nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi için bunu okuyun.

İdeal olarak, vücudunuz ve sağlığınız hakkında en kolay ve en ekonomik kararın, karın germe ameliyatı olmadan önce çocuk sahibi olmanızın tamamen bitmesini beklemek olacağı tartışılabilir. Ancak bazen en iyi planlar ters gider. Kendinizi bu durumda bulursanız, açık ve eksiksiz iletişimin çok önemli olduğunu unutmayın. Herkesi yolun her adımından haberdar edin ve tüm sürecin en zor kararında takılıp kalırsanız endişelenmeyin: Bebeğinize her zaman plastik cerrahınızın adını verebilirsiniz

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself