Dikkatleri Üzerine Çekme Sırası Erkeklerde

Dikkatleri Üzerine Çekme Sırası Erkeklerde

OP. DR. YUNUS DOĞANJinekomasti ameliyatı hakkında her şey

Okuldaki ilk kompozisyonunuzu yazarken "Webster's Dictionary ___________'u şöyle tanımlar..." diye başladığınızı hatırlıyor musunuz? Biz de burada ders kitabı tanımı yaklaşımını benimsiyoruz, ancak süslü olduğumuz için bunu Yunanca yapacağız. "Jinekomasti" iki kök kelimeden gelir: Kadın anlamına gelen "gyne" ve göğüsler anlamına gelen "mastos".

Jinekomasti - erkek meme dokusunun büyümesi - ergenlik çağındaki erkeklerin yaklaşık %70'inde görülür ancak kendiliğinden geçebilir. Uptodate.com'a göre, orta yaşlı ve yaşlı erkeklerin %65'i bu durumdan etkilenebilir. Bu erkek çocuklarının ve erkeklerin göğüs küçültme ameliyatı için çılgınca randevu almaları gerekiyor mu? Neden bu kadar çok erkek etkileniyor?

Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (NIH) Tıp Kütüphanesi (NLM) jinekomastinin olası nedenlerine ilişkin birkaç teoriye sahiptir: ergenlik, hormonal bozukluklar ve uyuşturucu kullanımı. İlginç bir şekilde, acımasızca eleştiren toplumumuz hastanın hareketsiz yaşam tarzını suçlama eğilimindeyken, NIH bildirilen vakaların yarısından fazlasının idiyopatik olduğunu veya bir neden olmaksızın kendiliğinden ortaya çıktığını iddia etmektedir.

Genç erkeklerde jinekomasti genellikle ilk başlangıçtan altı ay ile iki yıl sonra kendiliğinden geçer. Altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmadığı sürece, tam gelişmiş yetişkin erkeklerde jinekomasti - burada idiyopatik olandan bahsediyoruz - yine de bir yıl içinde kendiliğinden düzelebilir. Eğer bir yıl sınırına ulaştıysanız ve hala semptomlarınız varsa, ameliyat olmanız gerekebilir.

Bu makale, en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden bazılarını vurgulayan bir serinin üçüncüsüdür. Vurgulama serisinde, tıbbi terminolojiyi öğrenmeniz ve argo terimlerle biraz sokak kredisi geliştirmeniz için size ameliyatın TÜM alternatif isimlerini anlatıyoruz. Prosedürün küçük bir tarihçesini paylaşıyor ve genel süreci açıklıyoruz. Olası komplikasyonlardan bahsediyor ve size tipik iyileşme süresi hakkında bir fikir veriyoruz.

Aynı Zamanda “ “ Olarak da bilinir:

Jinekomasti, jino, erkek memeleri, moobs, erkek göğüsleri, erkek memeleri.

Kaydedilen ilk jinekomasti ameliyatı

MS 625-690 yılları arasında bir yerde Romalı bir asker bronz göğüs zırhını sallayarak cesurca savaşa atılır ve Bizanslı hekim Aeginalı Paulus'un dikkatini çeker. Dr. Paulus (yoksa Dr. Aegina mı?) daha sonra "Yedi Kitapta Tıbbi Özet "i yazmasıyla ve altıncı kitapta cerrahiyi doğru bir şekilde detaylandırmasıyla tanınacaktır. Pek çok kişi Aegina'lı Dr. Paulus'u genel olarak plastik cerrahinin kurucu babalarından biri olarak kabul etmektedir.

Diğer estetik prosedürlerin yanı sıra, Dr. PoA jinekomastiyi tanımlayan özellikleri belgeleyen ilk kişidir. Ayrıca, jinekomastinin kendisinden daha utanç verici olan büyük, ay şeklindeki kesilerle durumu düzeltmek için ameliyatı deneyen ilk kişiydi. (Askerlerin soyunma odasındaki şakalarını duymalıydınız.) NIH, "İslami Altın Çağ'da Jinekomasti Cerrahisi" başlıklı bu kuru detaylı ama iyi resmedilmiş makaleyi yayınladı: Al-Tasrif of Al-Zahrawi (936-1013 AD)" başlıklı makalede Dr. PoA'nın büyük kesilerinin örnekleri gösterilmektedir.

Genel süreç

Öncelikle iyi bir cerraha ihtiyacınız var. Estetik cerrahiyi düşündüğünüzde araştırmanızı yapmanız önemlidir! Tavsiyemize uyarsanız harika bir tane bulabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı hastanın durumuna göre genel anestezi (IV) veya lokal sedasyon altında yapılabilir. Jinekomastiyi düzeltmek için kullanılabilecek iki teknik vardır; liposuction veya doku çıkarılması.

Her iki yöntemde de cerrah öncelikle memede, meme başının yakınında ve çevresinde küçük kesiler açacaktır. Liposuction, fazla yağı emmek için kanül adı verilen ince bir tüp kullanacaktır. Gerekirse glandüler meme dokusu ve fazla deri çıkarılıp çıkarılacaktır. Ayrıca meme ucunuz yeniden boyutlandırılabilir ve yeniden konumlandırılabilir.

Bu estetik ameliyattan sonra muhtemelen sıvıyı toplamak ve iyileşmeyi desteklemek için drenler yerinde tutulacaktır. İyileşme için cerrahınızın tedavi planını takip edin. Sonuçlarınızı korumak için tavsiyelerimize uyun.

Ne yanlış gidebilir?

Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar şunları içerir:

  • Asimetri: Kadın hastalara memelerinin ikiz değil, kız kardeş olduğunu söylüyoruz. Kendinizi kardeşleriniz olarak düşünebilirsiniz: benzer ama aynı değil.
  • Meme ucu veya meme hissindeki değişiklikler – bunlar geçici veya kalıcı olabilir. Cildinizin ve sinirlerinizin hasar gördüğünü ve iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın.
  • Olumsuz yara izi - tüm ameliyatlar bir yara izi bırakır ve bunlar Baywatch sahilinde koşarken (veya en azından iyileşirken) fark edilebilir.


Ne yolunda gidebilir?

Zihinsel olarak odaklanmanız gereken iyi şeyler şunlardır:

  • Daha erkeksi görünen pektoral kaslar. Spor salonuna gidin ve bench press yapın. Belki koşarken zıplamak yerine komutla seğirmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Dar gömlek giyme veya gömlek giymeme özgürlüğü. Artık kıyafetlerinizin arkasında şişmiş veya sarkmış göğüs uçlarını görmek için aşağıya bakmanıza gerek yok! Geliştirilmiş benlik saygısı, güven ve fiziksel duyum.
  • Ameliyattan sonra yorumlara bu kadar duyarlı olmayacaksınız.


İyileşme Süresi

Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca "göğüslerinizi gevşetmeyi" planlamak en güvenli yoldur. Hızlı bir şekilde eski rutininize ve aktivite seviyenize dönmek, yarardan çok zarar getirebilir. Dinlenme sürenizi belirleyecek çeşitli faktörler vardır: Yalnızca liposuction yaptırdıysanız daha hızlı bir şekilde daha aktif hale gelebilirsiniz. Tersine, eğer bir miktar doku aldırdıysanız, daha uzun süre dinlenmeniz gerekecektir. İşe dönüş tarihiniz ve beceri düzeyiniz, yaptığınız işin türüne ve takip ettiğiniz prosedürlere göre belirlenecektir. Daima cerrahınızın tavsiyelerine uyun.

son olarak, Memelerinizin şeklinde, boyutunda veya hassasiyetinde değişiklikler fark ederseniz jinekomasti olup olmadığınızı belirlemek için doktorunuza başvurun. Nedenin belirlenmesi tedavinizi belirleyecektir; Erken teşhis, erken yardıma ve daha fazla zamana yol açabilir!

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself