Botoks mu, yağ enjeksiyonu mu: hangisi daha iyi?

Botoks mu, yağ enjeksiyonu mu: hangisi daha iyi?

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Orda Burda Şurda…

Gözlerinizin etrafındaki o sinir bozucu küçük kırışıklıklar her geçen gün biraz daha büyüyor gibi mi görünüyor. Gülme çizgileri? O kadar da komik değil. Kilo verdiğiniz için tebrikler! Peki neden göğüslerinizden eksilmek zorundaydı ki? Estetik ameliyat istemediğinizi ve bunun yerine dolguyu tercih edeceğinizi biliyorsunuz ama şırıngada ne istiyorsunuz?

İhtiyacınıza ve istediğiniz sonuca bağlı olarak enjekte edilebilir ürünler için üç farklı seçeneğiniz vardır. İkisini karşılaştıracağız - Botoks ve yağ enjeksiyonu - ama aynı zamanda dermal dolgu maddeleri adı verilen üçüncü bir çözüm de var.

Üçü arasında açıklığa kavuşturmak için:

Botoks (aka botulinum toksini veya botulinum nörotoksini), enjekte edildiği dokuyu felç eden oldukça güçlü bir nörotoksindir. Asetilkolin adı verilen bir nörotransmitteri bloke eder ve sınırlı bir süre için sarkık felce neden olur.

Yağ enjeksiyonları son derece kapsamlı kullanım alanları ile en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Kalça, uyluk veya karın bölgesinden alınan yağlar filtrelenip işlendikten sonra vücudun belirli bölgelerine (yüz, yanak, alın, göz altı, elmacık kemiği veya dudak) enjekte edilebilir. Yağlar çoğunlukla karın bölgesinden alınır.

Dermal dolgu maddeleri, amaçlanan tedavi alanlarında (yüz veya eller gibi küçük alanlar) Botoks'a benzer ancak dokuyu felç etmez. Pek çok dolgu maddesi markası mevcut ve her biri belirli bir ihtiyacı karşıladığını iddia ediyor. Amerikan Kozmetik Cerrahi Kurulu neyi nereye uygulanması gerektiğine dair yararlı bir tablo yayınladı.

Elmalar ve Portakallar

Karşılaştırma kolaylığı sağlamak için sadece Botoks ve yağ enjeksiyonlarını karşılaştıracağız. Bu blogda şu anda mevcut tüm sentetik dermal dolgu maddelerinin bütün ayrıntılarına girmek için yeterli yer yok, bu yüzden Botoks veya yağ enjeksiyonları boşluğunuzu tam olarak doldurmuyorsa bunu üçüncü bir seçenek olarak bırakacağız. Botoks neden harika (ya da değil :) )

  • İnce çizgiler ve kırışıklıklar için harika
  • Migren ve diğer fiziksel ağrılı rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir
  • Hacme bağlı olarak daha ekonomik
  • Süreç daha hızlı
Yağ enjeksiyonlarında zayıflama:

  • Daha büyük hacimleri doldurmak için harika
  • Kendi yağınızın verimli şekilde geri dönüştürülmesi
  • Botokstan daha uzun süre dayanır
  • Cildinizde yeni kolajen üretimini teşvik eder


Botoks ince çizgiler ve kırışıklıklar için harikadır

Botoks genellikle alındaki, göz kenarlarındaki ve ağız çevresindeki yüz kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanılır. Burada "yaygın" kelimesini yeterince vurgulayamayız. Kaçımız düzenli olarak Botoks için sağlık uzmanına giden insanlar tanıyoruz? Belki kız kardeşiniz, kuzeniniz ya da kocanız: yeniden enjeksiyonlar için her 3-4 ayda bir randevu alan tekrarlayan hastalar var.

2024 yılı başı itibariyle dünya genelinde 7 milyondan fazla kişi Botoks tedavisi görmüştür. Bu hastaların neredeyse tamamı tedavilerinden memnun olduklarını bildirmekte ve çoğunluğu tedavilerini tekrarlamak için geri dönmektedir.

Botoks, migren ve diğer fiziksel olarak ağrılı rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir

Botoks etkili ve popüler bir estetik çözüm olsa da, kelimenin tam anlamıyla cilt derinliğinden daha fazlasını sağlar. Medlineplus.gov'un belirttiği gibi, Botoks şiddetli koltuk altı terlemesi, boyun ve omuz kasılmaları, migren, kontrol edilemeyen göz kırpma ve aşırı aktif mesane dahil olmak üzere çeşitli fiziksel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilir. Sadece güzel bir yüz için değil!

Botoks hacim bazında daha ekonomiktir

Botoks birim veya şırınga başına fiyatlandırılır. Her şırıngada 100 moleküle kadar Botoks bulunabilir. Tedavi ettiğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak, değişen miktarda üniteye ihtiyacınız olacaktır. ABD, Virginia'daki bir klinik, kırışıklıklarınızın nerede olduğuna bağlı olarak yüzünüzün kaç üniteye ihtiyaç duyacağı konusunda size bir fikir vermek için Botoks hakkında yararlı bir tablo ve blog yayınladı. Her hastanın ihtiyaçları farklı olduğu için fiyatı tartışmak zor olsa da, Botoks hala yağ enjeksiyonlarından daha ucuzdur.

Botoks daha hızlıdır

Bu blogu okumayı bitirene kadar geçen sürede, kaş çatma çizgilerinizi birkaç enjeksiyonla tersine çevirebilirsiniz! Belki de okumak bunu sizin için doğal olarak yapacaktır. (Rica ederim.) Umarım bu yazıyı okurken derin derin düşünmüyor, kaşlarınızı çatmıyor ve dolayısıyla alnınızı kırıştırmıyorsunuzdur.

Kırışıklıklarınız oluşuyorsa ve biraz Botoksa ihtiyacınız varsa, yağ enjeksiyonu sürecini takip etmek yerine sandalyeye oturup botoks ünitelerinizi almak çok daha hızlı olacaktır. Botoks tedavileri genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Yağ enjeksiyonu prosedürleri, liposuction'ın başlamasından yağın temizlenmesine ve ardından hedeflenen bölgelere enjekte edilmesine kadar saatler sürebilir.

Yağ enjeksiyonları büyük hacimler elde etmek için daha iyidir

Kırışıklıklarınız sarkık göğüsler veya kalçalar gibi daha geniş bölgelerdeyse, yağ transferi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Botoks ince alın çizgilerini veya kaz ayaklarını doldurabilirken, daha büyük vücut bölgelerinde kullanılmamalıdır. Bunu bir boyama kitabında ince uçlu bir kalem kullanmak gibi düşünün. Bazen işi bitirmek için sadece bir yağlı kalem gerekir.

Yağ enjeksiyonları kendi yağınızı geri dönüştürmenin etkili bir yoludur

Profesyonel bir sporcu değilseniz, vücudunuzda biraz fazla yağ bulunan birkaç bölge olduğunu biliyor olabilirsiniz. Her zaman dengeli beslenme ve egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenizi tavsiye edeceğiz; cerrahi prosedürleri yağ kaybı aracı olarak kullanmak sağlıklı, sürdürülebilir veya tavsiye edilebilir değildir.

Bununla birlikte (ve BBL'nizi doğru yiyeceklerle nasıl koruyacağınızı ve akıllı yaşam seçimleriyle cerrahınızın size verdiği formda nasıl kalacağınızı anlattığımız için tekrarlıyoruz) sinir bozucu yağlardan kurtulmanın ve onları yeniden kullanmanın bir yolu var. İstemediğiniz yerlerden aldırın ve dolgunlaştırmak istediğiniz bölgelere enjekte edin!

Yağ enjeksiyonları Botoks'tan daha uzun süre dayanır

Botoks yaklaşık 3-4 ayda etkisini yitirirken, yağ enjeksiyonları birkaç yıl veya daha uzun süre dayanabilir! Enjekte edilen yağ genellikle mevcut yağla bütünleşir ve egzersiz yapmadığınız sürece orada kalır. Herhangi bir yağın kaderine tabi olur: yerçekimine yenik düşebilir veya spor salonunda çalışılabilir.

Yağ enjeksiyonları cildinizde yeni kolajen üretimini teşvik eder

Yağ enjeksiyonları, kolajen üretimini uyararak ve kök hücreler sağlayarak hedeflenen bölgelerin gençleşmesine yardımcı olur. Kolajen elastikiyeti, yani gençliği koruyan bir proteindir! - bir proteindir ve yaşlandıkça kaybolur. Kök hücreler cilt hücrelerine farklılaşarak dış görünümü ve yapıyı daha da iyileştirebilir. Botoksun büyüsü sinirleri ve dokuları felç etme yeteneğinde yatarken, tamamen doğal yağ vücuda geri alınır ve bir gençlik çeşmesi görevi görebilir.

Son dikiş

Kırışıklıklarınızı nasıl doldurmak istediğinizi belirlerken kırışıklıklarınızın yerini ve boyutunu göz önünde bulundurun. Bu makale plastik cerrahi ile ilgili değil ama size bir plastik cerrahı nasıl seçeceğinizi tavsiye ettiğimiz zamanı hatırlıyor musunuz? Dolgu uzmanınızı, şırınga uzmanınızı ve/veya kanül kraliçenizi bulmak için de aynı süreci izleyin.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Yunus DOĞAN instagram Op.Dr. Yunus DOĞAN facebook Op.Dr. Yunus DOĞAN whatsapp Op.Dr. Yunus DOĞAN youtube Op.Dr. Yunus DOĞAN realself