MEME BÜYÜTME

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Meme Büyütme Nedir?

Meme Büyütme, meme dokusu normalden az olan ya da tedavi nedeni ile bir kısmı alınan kişilere uygulanan işleme denir. Estetik ve medikal olmak üzere iki farklı amaç için yapılır. Göğüs kanseri gibi hastalıkların tedavisinde tümör bulunan kısım ya da tamamı alınır. İyileşme döneminde ve sonrasında kadının kendini psikolojik olarak tam hissetmesi için protez konulabilir.

Meme hacminin cerrahi müdahale ile büyütülmesi işlemine denir. Genel anestezi altında uygulanır. Hormon ve vücut gelişimini tamamlamış kişilere uygulanır. Plastik cerrahlar tarafından yapılır. Farklı modellerde protezler kullanılır. Protezlerin konulduğu bölgeye göre işlem değişir.

Göğüs Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Göğüs hacmi kadınların fiziki görüntüsünü tamamlayan bir durumdur. İki meme arasındaki orantı farkı ya da genetik olarak küçük meme hacmine sahip olmak kadınların özgüvenlerinin eksilmesine neden olur. Meme büyütme işlemi bu problemler kısa sürede ortadan kaldırılır.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ile ameliyathane ortamında uygulanır. İlk olarak ameliyat bölgesi steril edilir. Silikonun yerleşeceği bölgeye göre kesi atılır. Atılan bu kesiden protez yerleştirilir ve estetik dikiş atılır. Ameliyat sonrası iz kalması söz konusu değildir. Özellikle areoların çevresinden atılan kesiler koyu renk nedeni ile görülmez.

Meme Büyütme Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Vücut ve hormon metabolizmasının gelişmesi 18 yaş ve sonrasında tamamlanır. Ani kilo alma ve hormon nedeni ile göğüs dokusunun büyümesinin tamamlanma süreci vardır. Bu nedenle 18 yaş ve altındaki kişilere bu operasyon tavsiye edilmez. Kalp hastaları, kontrol edilemeyen diyabeti bulunan kişiler ve diğer kanser hastalarının anestezi alması riskli olduğu için bu operasyon önerilmez.

Göğüs Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Son yıllarda teknolojinin artması ile cerrahi müdahalelere alternatif tedaviler ortaya çıkmaktadır. Meme büyütme işleminde de protez uygulamasının yanı sıra hyalüronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Hyalüronik asit ile dolgu işlemi kısa süreli bir tekniktir tekrarı gerekir. Yağ enjeksiyonu uzun yıllar kullanılabilir.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ameliyat öncesinde uygulanması gereken bazı durumlar vardır. Ameliyat olan kişi ilk olarak cerrah ile görüşerek göğüs büyütme operasyonundan neler beklediğini hayalindeki meme ölçüsünü net bir şekilde ifade etmelidir.

İmplant uygulanırken hastanın isteği ve doktorun tavsiyesi ortaya konularak protez seçimi yapılmalıdır. Protez şekli ve miktarı belirlenir. Hastanın rutin kan tetkikleri yapılır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler en az 10 gün ara vermelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden az 15 gün öncesinde bırakılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyattan 15 gün sonra günlük yaşantıya dönülebilir. Hafif tempolu ve masa başı işi olan kişiler iş hayatına dönebilir. Bir ay sonrasında hafif tempolu egzersizler yapılabilir. Ameliyat sonrasında kollar uzun süre hareketsiz kaldığı için hareket etmekte güçlük çekilebilir. Bu nedenle özellikle kol hareketlerine yoğunlaşabilir.

Göğüs Büyütme Operasyon Süreci
İşlem süresi kullanılacak proteze ve bu protezin yerleşme bölgesine göre değişiklik gösterir. Zayıf olan hastalarda protezler kas altına yerleştirilirken kilolu hastalarda kas üzerine konur. Bölgeye göre kesi alanı değişir ve büyür. Ortalama olarak bakıldığında operasyon süresi 90 dakikadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci
Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini desteklemek ve yeni meme şeklini oluşturmak için mutlaka sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Ağrı ve şişlik oluşumu normaldir. İlk 48 saat soğuk uygulama yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Enfeksiyon oluşumunu engellemek için en az 1 hafta doktorun reçete ettiği antibiyotik kullanılmalıdır.

İlk 2 hafta ağır ve tempolu hareketlerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sırasında takılan drenler için düzenli doktor kontrolüne gidilmeli ve vakti geldiğinde çıkartılmalıdır. Meme dokusunda kızarıklık, sıcaklık ve şiddetli ağrı fark edilirse mutlaka doktora danışılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Son yıllarda en sık uygulanan meme büyütme estetiği ile iligili en sık sorulan soruları sizler için cevapladı. Aklınıza takılan soruların cevaplarını yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar Mı?

Kas altı silikon operasyonu birçok yönden avantajlı bir durumdur. Meme kaslarının açılarak dikilmesi gerektiği için kapsül kontraktür riskini azaltır. Kasların kesilmesi ve dokunun tamamen açılması bazı sorunlar oluşturabilir. Kol hareketlerinin kısıtlanması ve ağrı oluşumu meydana gelir. Ancak iyileşme süreci tamamlandıktan sonra herhangi bir kol güçsüzlüğü gelişmez.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?
Meme silikonu taktıran kişilerin iyileşme ve normal yaşama dönme süresi en az 1 ayı bulur. Bu süre zarfında yara iyileşmesi, dikişlerin alınması ve drenlerin çıkartılması gibi tedavileri tamamlanır. Uçak yolcuğu yapmak isteyen hastalar doktora danışarak bir ay sonra binebilir.

Meme Silikonu Zamanla Patlar Mı?
Silikon taktırmak isteyen kadınların en büyük korkusu ve endişelendiği durum silikonların patlaması ihtimalidir. Üretilen implantların kesici ve delici alet travmaları dışında zarar görmesi ve patlaması söz konusu değildir. Ayrıca üretilen silikonların içerisinde jel malzeme bulunur. Bu jel insan sağlığını bozan bir ürün değildir.

Meme Silikonu Küçülür Mü?
Cerrahi müdahaleye alternatif olarak uygulanan göğüs büyütme işlemleri sonucunda meme dokusu küçülebilir. Ancak silikon uygulaması sonucunda elde edilen ölçülerin zamanla kaybolması mümkün değildir. Bu yönde endişe duyulmasına gerek yoktur.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?
Gelişen teknoloji sayesinde üretilen silikon modelleri markalar en doğal ve insan vücudu ile birebir uyumlu ürünler ortaya koyar. Bünyesi çok alerjik ve hassas yapıya sahip olan kişiler için silikon uygulaması sonrasında kapsül oluşumu görülür. Meme dokusunda şişlik, ağrı, kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Bu belirtiler kapsül oluşumunu gösterir ve hemen silikon çıkarılmalıdır.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor Mu?
Önceki yıllarda meme silikonu değişim süresi belirtilmiştir. 10 yılda bir silikonun değişmesi gerektiği söylenir. Son yıllarda üretici firmalar silikon modellerinin ömür boyu kullanım garantisini verir. Bu nedenle yılda bir defa doktor kontrolü yapılarak ömür boyu silikon kullanılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?
Ameliyat için atılan kesiler meme dokusunun altı, koltuk altı tarafı ya da meme başı etrafından atılır. Meme çizgisi altında kalan dikişler meme dokusu nedeni ile görülmez. Areoların üzerinden atılan kesiler ise koyu renk nedeni ile fark edilmez. Koltuk altı kısmına atılan kesi etkili bir yara bakımı ile silikleştirilebilir. Komplikasyon gelişen vakalarda kötü yara iyileşmesi nedeni ile istenmeyen iz oluşumu söz konudur.

Göğüs Büyütme Sonrasında His Kaybı Oluşacak Mı?
His kaybı oluşumu sinir hasarı sonrasında görülür. Alanında uzman ve göğüs anatomisini bilen hekimler tarafından uygulanan ameliyat sonucunda böyle bir komplikasyon gelişmez.

Meme Protezleri Kanser Yapar Mı?
Meme protezleri FDA onaylı ürünlerdir. İnsan sağlığına olabilecek olumsuz etkileri bazı testlerden geçirilerek denetlenir ve sağlık bakanlığının denetimine sunulur. Yapılan araştırmalar sonucunda silikonların meme kanserine neden olduğu tespit edilmemiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme
Silikonlar kas altı ya da kas üstü yerleştirildiği için süt kanallarına herhangi bir baskı yapmaz. Sağlık bakanlığından onaylı olan bu ürünlerin emzirmeye ve bebeğe herhangi bir zararlı etkisi yoktur.

Göğüs Büyütme Meme Sarkmasına Neden Olur Mu?
Sarkmış ve esnekliğini kaybetmiş göğüs dokusu için meme büyütme ameliyatı uygulanır. Göğüs sarkmasını tedavi eden bir durumdur. Bu nedenle sarkmalara neden olması söz konusu değildir.

Meme Silikonu İle Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?
Genetik meme asimetrisinin olması, kaza ve travmalara bağlı olarak meme asimetrisi gelişen kişilere tek taraflı ya da iki taraflı müdahale edilerek meme asimetrisi düzeltilebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?
İyileşme süresi hastanın yaşına, genel vücut sağlığına, operasyonun başarısına ve ameliyat sonrası hasta bakımına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortalama iyileşme süresi 1 aydır.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?
Ameliyat sırasında kanama ve sıvı takibi yapabilmek için dren takılır. Operasyonun komplikasyonlarının takibi için yapılan bir işlemdir. Genellikle dren uygulaması yapılır.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?
Meme silikonu sonrasında yılda bir defa düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir. Bu kontroller süresinde her yıl düzenli görüntüleme tekniklerinden faydalanılır.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?
Emzirme sırasında ya da sonrasında doktorun izin vermesi ile birlikte hemen meme büyütme için silikon uygulaması yapılabilir. Ancak emziren anneler genellikle emzirme dönemi bittikten sonra bu işlemi tercih ederler.

Sigara İçmek İyileşme Sürecini Etkiler Mi?
Sigara içerisinde bulundurduğu zararlı maddeler nedeni ile dolaşımın bozulmasına neden olur. Dolaşımın aksaması yara iyileşmesini kötü etkiler. Bu nedenle sağlıklı bir iyileşme süreci için sigara kullanılmamalıdır.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?
Sarkan meme dokusu silikon uygulaması ile dik hale getirilebilir. Zamanın ilerlemesi ile cilt dokusu esnekliğini kaybeden ve yer çekiminin etkisi ile de meme dokusu sarkar. Göğsün alt kısmına yerleştirilen silikon sayesinde dikleştirilebilir. Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Silikonların Çıkarılması Silikonların çıkarılması gereken durumlarda yine genel anestezi ile cerrahi müdahale uygulanır. Göğüs Büyütme Ameliyatında Riskler Nelerdir? Operasyonun en sık karşılaşılan riskleri kanama, enfeksiyon ve kapsül oluşumudur. Ancak bu komplikasyonların gelişme ihtimali çok düşüktür.

Meme Büyütme Ameliyatının Yaş Sınırlaması
Genel olarak bakıldığında 18-60 yaş arasındaki kişilere operasyon uygulaması tavsiye edilir. 60 yaş ve sonrası kişilerde doktor onayı ile operasyon yapılabilir.

Göğüs Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?
Pürüzlü yüzeyler doğal göründen uzak bir sonuç verirler pürüzsüz olan modeller daha estetik bir sonuç elde edilmesini sağlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonuçları Nelerdir?
Ameliyat sonucun dik, diri ve estetik bir meme görüntüsü elde edilir. Kadınların kendilerine olan özgüvenleri artar. Kıyafet seçiminde daha rahat olurlar. Meme büyütme ameliyatı sonuçlarının iyi olması için donanımlı hastane ve tecrübeli cerrahlar tarafından işlem yapılmalıdır.

Göğüs Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar
Damla ve yuvarlak olmak üzere iki farklı silikon modeli kullanılır. Damla şeklindeki modeller daha doğal bir görüntü oluşturduğu için en sık tercih edilen ürünlerdir. Protez seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Hastanın kilosu, istediği meme ölçüsü, protezin markası ve eme dokusunun hacmi dikkate alınır.

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2024

Son yıllarda kadınların en sık tercih ettiği estetik operasyonlarda ilk sırada yer alır. Bu nedenle bu hizmeti veren özel sağlık kurumlarının sayısı artış gösteriyor. Tercih sayısının artması nedeni ile çok farklı fiyat dalgalanmaları oluşmuştur. Kullanılan protezin markası, hastanenin konumu, doktorun ameliyat ücreti ve doktorun bu alandaki tercih edilme sıklığı fiyatları değiştirir. Ameliyat için kullanılan protezler ithal ürünler olduğu için artan kur farkı nedeni ile farklı fiyat teklifleri de görülebilir. Bu nedenle hastane ve doktor seçiminde fiyat kriterini dikkate almalısınız. Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

Referanslar

Sizlerden Gelenler

You are really an artist. Thank you for your amazing work.

Naty Z.

Designer

Yunus Hocam kardeşimi Piezo Burun Estetiği tekniğiyle opere etti çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Dr. Ali Varol

Doctor

I really had a wonderful experience. First i want to say thanx to DrYunus for the amazing surgery he has done for me,my experience was really good,amazing doctor,he really knows his job well, I'am really happy that i chose him for my surgery, and all the nurses and his assistance are all kind people.

Felicia A

Store Owner

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.