KARIN GERME

OP. DR. YUNUS DOĞAN

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

Karın Germe, karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar, doku kayıpları ve deri kıvrımlarının giderilmesi işlemine denir.

Karın bölgesindeki deformasyonlar nedeni ile insanlar kıyafet seçiminde rahat davranamaz ve sürekli kapalı kıyafet giymek zorunda kalabilirler. Gelişen tıbbi uygulamalar sayesinde karın germe ile kısa sürede bu görüntüden kurtulabilirsiniz.

Operasyon yaptıran kişilerin yorumları incelendiğinde hastaların hemen hepsi işlemin sonucundan memnundur. Özellikle diyet ve spora rağmen hayalindeki vücuda ulaşamayan kişiler için mükemmel başarılar elde edilir. Doktor kontrollerini yaptırdıktan sonra operasyon için uygun adaylara randevu verilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ameliyathane koşullarında uygulanır. Operasyon öncesi bel ve alt karın kısmına liposuction işlemi uygulanır. Bu sayede ameliyat sırasında çok rahat şekil verilir. Karın bölgesine bikini alanından kesi atılır. Atılan kesiden fazla deri çıkarılır. Deri altına birikecek serum ve kanı toplamak için dren takılır.

Karın kasları sıkılaştırılır. Ağrı oluşumunun nedeni kaslara müdahale edilmesidir. Kaslara olan etki ne kadar fazla olursa hastanın iyileşme süreci o kadar uzun sürer. Ancak işlem sonucu yüz güldürücü olduğu için tercih edilir. Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Sık doğum yapmış, aşırı kilo alıp ani veren, hareketsiz yaşama bağlı olarak cilt dokusu sarkan, yaşın ilerlemesi ile cilt kolajeni azalan ve görüntüsünden memnun olmayan genel sağlık durumu operasyon için izin veren herkese uygulanır.

18 yaş ve üzeri kişilere tavsiye edilir. 18 yaş altındaki kişilerin hormon metabolizması henüz tamamlanmadığı ve vücut gelişimi devam ettiği için ameliyat sonucu uzun süre kalıcı olmaz.

Operasyonun uygulanmaması gereken hastalar mevcuttur. Kanser tedavisi gören kişiler, kalp damar hastalıklarının tedavisini olan ancak bir sonuç alamayan, hamileler, cilt hastalığı bulunanalar ve bulaşıcı hastalığı olan kişilerdir.

Bulaşıcı hastalığı olan kişiler ilk olarak bu hastalığın tedavisini olmalıdır. Enfeksiyon uzmanı hekimler tarafından gerekli tedavi düzenlenir ve hastalık etkeni vücuttan uzaklaştırıldığı zaman operasyon için randevu verilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Ameliyat sonucunun başarılı olması ve komplikasyon riskinin en aza indirilmesi için hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sigara ve alkol gibi ürünlere en az 2 hafta öncesinde bırakılmalıdır.

Diyabet ve hipertansiyon hastaları ilgili uzman hekim tarafından değerlendirilmedir. Hastanın kan tetkikleri uygulanır. Gerekli hallerde görüntüleme tetkikleri yapılır.

Hastanın operasyondan ne beklediği net bir şekilde öğrenilir. Bel ve karın bölgesinde biriken fazla yağlar için liposuction uygulaması yapılır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra operasyon için randevu verilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Karın ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar iyileşme sürecinin konforlu hale gelmesine ve ameliyat sonucunun daha iyi olmasına yardımcı olur. Karın gerdirme sonrası bilinmesi gerekenler;

  • Ani hareketlerden kaçınılmalı ve dar kıyafetler giyilmemelidir.
  • Doktorun reçete ettiği antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli kullanılmalıdır.
  • Karın şeklinin oluşması için doktorun önerdiği korse en az 3 hafta düzenli kullanılmalıdır.
  • Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Doktor kontrollerine zamanında gidilmeli ve aksatılmamalıdır.


Sıraladığımız bu hususlara dikkat ederek enfeksiyon kapmadan hayalinizdeki fit karın görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Özellikle uzun süre diyet ve spor yapılmasına rağmen fit görüntüye kavuşamayan kişiler iyileşme sürecinde daha dikkatli olmalıdır.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti)
Karın bölgesindeki sarkma derecesi az olan ve yağ birikimi çok olmayan kişilere uygulanan işlemdir. Bikini bölgesinden kesi atılır. Atılan kesi küçük, işlem süresi kısa ve müdahale alanı azdır. Bu nedenle daha sık tercih edilir.

Ancak sarkma derecesi fazla olan ve deri bollaşması nedeni ile göbek deliği yer değiştiren kişilere önerilmez. 45 yaş ve üzeri olan, çok doğum sayısına sahip ve aşırı kilolu kişiler için başarılı sonuç veren bir işlem değildir.

Mini germe işleminin bazı avantajları bulunur. İşlem için atılan kesi çok küçük olduğu için iz kalması söz konusu değildir. İyileşme ve normal hayata dönüş süresi çok kısadır. Hastane yatışı genellikle 1 gün tavsiye edilir ve bu sayede işlem maliyeti düşer. Kişi sosyal ve iş hayatına bir hafta içinde dönüş yapabilir.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)
Hamilelik nedeni ile karın duvarı gevşemiş, az miktarda yağlanması olan ve cilt fazlası olmayan kişilere uygulanan bir operasyondur. Genellikle genç, düzenli spor yapan ve cilt canlılığı yerinde olan kişilere uygulanır. İlk olarak liposuction uygulaması ile cilt inceltilir ve yağlar eritilir.

Cilt dokusuna herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Sadece karın duvarına ve karın kaslarına müdahale edilir ve sıkılaştırılır. Karın estetik hatları kaybolan kişiler için bu alanlara müdahale edilir.

Sezeryan ile doğum yapmamış iz olmayan kişilere 2 santimetrelik bir kesi atılır. Bu kesiden endoskop yardımı ile girilir. Kamera sayesinde karın kaslarının ve karın duvarının durumu daha rahat değerlendirilir.

Karın Ameliyatı Sonrasında Hamile Kalabilir Miyim?
Ameliyat olduktan sonra hamile kalmak için herhangi bir engel yoktur. Ancak hamilelik sürecinde kilo alımına dikkat edilmeli ve doktor kontrolünde düzenli egzersiz yapılmalıdır. Aksi halde büyüyen karın nedeni ile ameliyat etkisi ortadan kalkabilir. Doktorlar ameliyat olan kişilere hamilelik planlarını işlemden en az 1 sene sonrasına ertelemelerini tavsiye ederler.

Hamilelik sırasında hormon değişmesi, iştahın artması, ödem ve kilo alımına bağlı olarak vücudun tamamında değişiklikler meydana gelir. Özellikle bebeğin kilo alması ile karın duvarı genişler ve kaslar açılır. Doğum ile birlikte gevşeyen kaslar tamamen kendini toplayamayabilir.

Karın gerdirme ameliyatı sonrasında toplanan bu kaslar hamilelik ile birlikte tekrar yıpranabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kasların tamamen kendisini toplamasına müsaade edilmeli ve hemen hamile kalmaktan kaçınılmalıdır.

Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?
Cerrahi operasyonların hepsinde olduğu gibi germe ameliyatının da bazı riskleri vardır. Karın içinde kan ve doku sıvılarının birikmesi, enfeksiyon ve ağrı oluşabilir. Kasların sıkılaştırılmasına bağlı olarak ağrı oluşması normaldir.

Ancak doktorun verdiği ilaçlar ile bu ağrı iki gün içerisinde tolore edilebilir. Ancak ilaçların işe yaramadığı durumlarda vakit kaybetmeden uzman hekime danışılmalıdır.

Ameliyat sırasında kan ve sıvı toplamak için dren takılır. Bu drenler ile kanama takibi yapılır. Kanama az miktarda olduğunda normaldir. Ancak ölçülen kan miktarının fazla olması komplikasyon olduğunu gösterir.

Cerrahi operasyonların hepsinden sonra 1 hafta kullanılmak üzere antibiyotik reçete edilir. Operasyon sırasında ne kadar steril çalışılırsa çalışılsın bakterilerden kaynaklı enfeksiyon gelişme riski yüksektir. Bu nedenle antibiyotikler eksiksiz alınmalıdır.

Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?
Ameliyat sonrası ağrı oluşumu hastanın ağrı eşiğine, ameliyat tekniğine ve doktorun tecrübesine göre değişir. Mini operasyon sırasında müdahale edilen doku alanı çok azdır.

Vücut dokularına ne kadar az müdahalede bulunur ve kaslara dokunulmazsa ağrı oluşumu o kadar azdır. Ancak tam germe ameliyatında hem operasyon süresi hem de müdahale alanı fazla olduğu için ilk günler ağrı oluşumu beklenir.

Hasta bakım tekniklerinin gelişmesi, ağrı yönetimi uygulamaları ve ağrı kesici ilaçlar cerrahi müdahalelerin sonrasında ağrı oluşumunu en aza indirir.

Ağrı eşiği düşük olan kişiler ilk iki gün bu durumu tolore etmekte zorlanabilirler. Bu nedenle hastane yatışı en az 2 gün önerilir. Hastanede verilen ilaçlar sayesinde daha konforlu bir süreç sürdürülür.

Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?
Estetik operasyonların temel amacı kötü görüntünün giderilmesi ve estetik kaygının ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle estetik operasyonlarda iz kalmasın engellemek ya da kalacak izlerin görünmeyen alanlara saklanmasını sağlamak için müdahale edilir.

Karın estetiği işlemlerinde kesi genellikle bikini bölgesinden ya da daha önceden var olan sezeryan çizgisinden atılır. Bu sayede yara izi çok silik bir hale gelir ve gözle görülmez.

Kötü yara iyileşmesi cerrahi operasyonların hemen hepsinde oluşabilecek bir risktir. Yara bakımının doğru uygulanmaması, hijyen kurallarına uyulmaması, ameliyat esnasında atılan dikişlerin kötü olması ve antibiyotik kullanılmamasına bağlı olarak akıntı ve enfeksiyon meydana gelir. Böyle durumlarda yara iyileşmesi olmadığı için iz kalması söz konusudur.

Karın Gerdirme Ve Liposuction Beraber Yapılır Mı?
Karın estetiği işleminde bel kıvrımı ve karın oyuntusu için şekil verme işlemi yapılır. Özellikle alt karında ve yanlarda yağ birikimi olan kişiler ilin ilk olarak liposuction işlemi yapılır.

Cilt dokusu inceltilir ve cerraha daha kolay bel oyuntusu yapabilmesi için imkan tanınır. Mini karın estetiği de dahil olmak üzere tüm uygulamalarda mutlaka liposuction desteğine başvurulur.

Erkek hastalarda bel oyuntusuna çok ihtiyaç duyulmaz iken kadın hastalarda kadınsı görüntüyü elde edebilmek için bel ve kalça kıvrımları önemlidir.

İşlem sonucun daha doğal ve estetik olmasını sağlar. Ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra vücudun yeni şekli görülebilir. Ödem ve şişliklerin tamamen geçmesi ve kıvrımların oturması için bu süre gereklidir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Gerdirme ile Geçer Mi?
Cilt dokusunun gerdirilmesi cilt yüzeyindeki birçok problemin yok olmasını sağlar. Ayrıca ameliyat esnasında kolajen hücrelerinin uyarılması da cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Hamilelikte karın bölgesinin genişlemesi ile kuru ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar zaman içerisinde yer edinir ve kalıcı hale gelir.

Nemlendirme işleminin yetersiz uygulanması ve çatlaklara erken dönemde müdahale edilmemesi nedeni ile derinleşebilir. Derin çatlaklar karın gerdirme işlemi ile maalesef giderilemez.

Tedavi için lazer tekniği uygulaması gerekir. Karın estetiğindeki temel amacınız çatlakların yok edilmesi ise bu durumu ameliyat öncesinde hekiminize danışmalısınız. Aksi halde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Karın Fıtığı Karın Gerdirme İle Giderilir Mi?
Karın fıtığı göbek deliğinin dışarı doğru çıkıntılı hale gelmesi ile kendini gösteren ve estetik görüntüyü bozan birduurmdur. İlerlemiş fıtık sorunları karın estetiği ile düzeltilebilirken ilerlemiş fıtık için ekstra operasyon geçirilmesi önemlidir.

Fıtığa müdahale edilirken karında meydana gelen deformasyonlar düzeltilebilir. Özellikle erkeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlar ise hamilelik ve doğum sonrasında oluşabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Ameliyat fiyatları her kurumda farklı kriterlere dayanarak hesaplanır. Genel olarak bakıldığında kullanılan ameliyat tekniği, ameliyatın süresi, hekimin bu alandaki tanınmışlığı, operasyon için gerekli olan personel sayısı, endoskopi tekniğinin kullanılıp kullanılmaması ve hastane yatışı etkilidir. Ülkemizde bulunan bazı özel hastaneler otel hizmetleri kapsamında hasta bakım desteği sunar.

Böyle kurumların bir gecelik hastane yatış ücreti diğer kurumlara oranla yüksektir. Aynı teknik ile ameliyat hizmetinin verilmesine rağmen hastane yatışı ücretlerinden dolayı fahiş ödemeler yapabilirsiniz. Bu nedenle kurum araştırması yaparken birçok kriter göz önüne alınmalıdır.

Karın gerdirme ameliyatı fiyatları konusunda detaylı araştırma yapmadan kurum seçimi yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Karın germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Reservation

Bize Yazın, Cevaplayalım

Referanslar

Sizlerden Gelenler

You are really an artist. Thank you for your amazing work.

Naty Z.

Designer

Yunus Hocam kardeşimi Piezo Burun Estetiği tekniğiyle opere etti çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Dr. Ali Varol

Doctor

I really had a wonderful experience. First i want to say thanx to DrYunus for the amazing surgery he has done for me,my experience was really good,amazing doctor,he really knows his job well, I'am really happy that i chose him for my surgery, and all the nurses and his assistance are all kind people.

Felicia A

Store Owner

İletişim

Bizlere Ulaşabilirsiniz.